Tokat'ta peş peşe gelen depremler korkuttu! Tokat'ta peş peşe gelen depremler korkuttu!

Erzincan İliç’te bulunan altın madeni ile ilgili İTÜ Maden Fakültesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan maden sahası ile ilgili açıklamalarda bulundu

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’dan Erzincan İliç Altın madeni ile ilgili açıklamalar:

Ahmet Ercan, “İliç’e 13 Ocak’ta incelemeler için İTÜ Maden Fakültesi öğrt. Üyesi olarak gittim. İçeriye alınmadık. Dışarıdan izledik. Siyanürlü yıkama yığın katının en çok 25 olması gerekirken, 33 kat olduğunu, eğimin %10-12 değil % 75-80 olduğunu görüp ivedi uyardım. Göz göre göre olay oldu.” Dedi.

Erzincan İliç Prof Dr Övgün Ahme

Ayrıca 15.02.2024 tarihinde İTÜ Maden Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kumral , Maden sahasında incelemelerde bulunarak şunları söyledi:

Prof. Dr. Mustafa Kumral, “Bugün sabah itibarıyla olayın olduğu bölgeye gidip incelemelerde bulunduk, durum tespiti yaptık. Yapılanları bizzat gözlemledik. Sonuç olarak bizler devletimizin yetkili mercilerine uzmanlık alanımızda ortak hangi tür çalışmalar yapılabilir, bunların durumunu ortaya koymaya çalıştık. Burada büyük bir kayma meydana gelmiş durumda. Yaklaşık 800 metre uzunluğunda, 30 metre derinliğinde, 50 metre genişliğinde bir alan kaymış durumda. AFAD oldukça kalabalık bir ekiple burada çalışma yürütüyor. Mümkün olduğu kadar teknolojiyi kullanıyorlar bizim gözlemlediğimiz. Uzaktan dronlarla manyetik olarak yer altındaki bölgeleri tarama yöntemiyle, aynı zamanda da geniş bir ekiple çalışarak, kendi canlarını da tehlikeye atarak fiziksel arama da gerçekleştiriyorlar. Toprak sahasının hem önünde hem arkasında bir atık sahasının olduğunu gözlemliyoruz. Orada da bazı çatlamaların olduğunu gözlemledik. Bu riski de göz önünde bulundurarak çalışmaların biran önce bitmesi gerekiyor” dedi.
Daha sonra İliç’ te meydana gelen toprak kaymasında siyanür tehdidi olup olmadığı konusunda ise Prof. Mustafa Kumral,  “Siyanür orada açıkta kullanılan bir malzeme. Bugüne kadar havaya karışıp da neden bir risk meydana getirmedi de şimdi getirsin?. Atmosfere karışma gibi bir durum söz konusu değil" ifadelerini kullandı.

Erzincan İliç Altın

Prof. Dr. Kumral, “Üniversitemiz olarak 11 tane profesör hocamızla buraya geldik. Konuya el attık ve gerekli tedbirlerin alınması konusunda burada şu anda kriz masasındayız" dedi.