Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi tarfından hazırlanan “Deprem Neden Yıkıyor?” konulu konferans gerçekleştirildi. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi (EBYÜ) Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konferansa Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, Rektör Prof. Dr. Akın Levent,  İl Emniyet Müdürü Kenan Kurt, kent protokolü, EBYÜ Deprem Teknolojileri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Şevket Özden, siyasi parti temsilcileri, kamu ve kuruluş müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Türk bilim insanı ve yüksek jeofizik mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan tarafından verildi. konferans konusu “Deprem Neden Yıkıyor?” oldu. Konferansta konuşan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan 2035 ile 2045 yılları arasında Erzincan’da büyük bir deprem olabileceğini ifade etti.

Erzincan’da şehadet ayına özel Filistin Gecesi! Erzincan’da şehadet ayına özel Filistin Gecesi!

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan,  Türkiye'de yıkıcı deperemler hakkında sunumlar yaparak Erzincan'da yaşnan depremler üzerinden konuştu. Türkiye'de deprem denince ilk aklan gelen iller arasında Erzincan yer almaktadır. Bu konuya değine Ercan, Erzincan'da ki yıkıcı depremin etkileri hakkında bilgiler verdi. Fırat akarsu dolgusu üzerine kurulan yapıların yıkımlara neden olduğunu ifad etti.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan konferansta Türkiye'nin bir deprem ülkesi olmadığını belirtti. Deprem bölgesi olması için deprem şiddetinin 8'in üzerinde olması gerektiğini vurguladı. Deprem bölgesi olmayan Türkiye, japonya ve Filipinlerin yıkımın çok olmasından dolayı deprem bölgesi olarak ilk beşe giriyor.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan: "Erzincan’da eğer yıkıcı bir deprem erken beklenirse, 2035 ile 2045 yılları arasında bir deprem beklerim. Uzun beklenti içinde ise 2300 yılları civarında deprem olabilir ama 2035 ile 2045 yılları arası daha uygun gözüküyor. Bu arada daha erken deprem olabilir mi? Olabilir. Çünkü, Erzincan’daki davranış niteliği öyle” dedi.