CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül İliç’te meydana gelen maden faciasını ile ilgli kurulan araştırma komisyonunda yer aldı. Komisyonda Sarıgül, açıklamalarda bulundu.

 SARIGÜL, BU FACİA KANADA’DA OLSAYDI, AYNI ŞİRKET NE GİBİ YAPTIRIMLARLA KARŞILAŞIRDI?

 Sarıgül: “Bugün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Sayın Fatma Varank ve bakanlık yetkilileri komisyonumuza sunum yaptılar. Sorularımızı cevaplandırdılar.

Bu bir parti meselesi değildir, kişisel bir mesele de değildir. Bu mesele vicdani bir meseledir.Hiçbir şeyinsan hayatından değerli değildir.

Böylesine facialar neden gelişmiş ülkelerde olmuyor da bizde oluyor?

Neyimiz eksik?Denetim mi eksik,yönetim mi eksik,donanım mı eksik,bilgimiz mi eksik?

Bunları araştırmamız lazım. Eksiklerimizi gidermemiz lazım Bu facia Kanada’da olsaydı, aynı şirket ne gibi yaptırımlarla karşılaşırdı? Üç bakanlığın denetim yapması koordinasyonda bir sıkıntı yaratıyor mu? Kimse maden çıkarılmasın, heba edilsin demiyor. Ama çevreye en az zararla, insan hayatına önem vererek ulusal menfaatlere uygun şekilde çıkarmak mümkün değil mi?

Erzincan Iliç Maden Kazası Komisyonu (1)

BÜTÜN PROJELERİN ÇED RAPORLARININ OLUMLU ÇIKMASI DİKKAT ÇEKİCİ

Erzincan'da Düve Merkezi Protokolü'ne imzalar atıldı Erzincan'da Düve Merkezi Protokolü'ne imzalar atıldı

Geçen yıl 525 maden projesinden sadece1 projeye ÇED olumsuz kararı verildiyse bu normal bir durum değildir. ÇED raporlarını verenlerin sorumluluklarını artırmamız, yeterliliklerini sorgulamamız ve usulsüz rapor verenlere ağır cezalar uygulamamız lazım.

Bulduğumuz sonuçların hayata geçmesi için, yasalaşması için çalışmamız lazım. Örnek alınacak bir komisyon çalışması yapacağımıza ve hayata geçecek bir rapor hazırlayacağımıza inanıyorum.

Erzincan Iliç Maden Kazası Komisyonu (2)

Editör: Haber Merkezi - A