Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 1 Aralık 2023 tarihinde yayınladığı seçim takvimi, yerel seçime bir hafta kala işlemeye devam ediyor. Yerel seçimlere günler kala vatandaşlar nerede oy kullanacağını öğrenmek adına araştırma yapıyor. Peki, seçmen kaydı sorgulama işlemi nasıl ve nereden yapılır? İşte detaylar…

YSK-1

Seçmen kaydı sorgulama

Vatandaşlar Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde oy kullanacakları sandıkları YSK'nın resmi internet sitesinden, T.C. Kimlik Numarası, Seri No bilgileri ile ya da e-Devlet YSK seçmen kaydını sorgulama ekranı üzerinden öğrenebilecek.

Seçmen kaydını sorgulamak isteyen vatandaşlar, askıya çıkarılan seçmen listelerine muhtarlıklar ya da YSK’nın resmi internet adresi üzerinden ulaşabilir. Ayrıca vatandaşlar, YSK'nin resmi adresinden bina usulüne göre düzenlenen seçmen kayıtlarını da sorgulayabilecek.

YSK seçim sonuçlarına itiraz edilen 2 il 29 ilçe için karar verdi YSK seçim sonuçlarına itiraz edilen 2 il 29 ilçe için karar verdi

Aynı zamanda, YSK seçmen sorgulama ekranında kullanılacak bilgiler için; Nüfusa kayıtlı olunan il, T.C. Kimlik Numarası, Nüfus Kayıtlı Olduğu Sıra Numarası bilgileri sisteme giriş için yeterli olacak.

Nerede oy kullanacağım?

Seçimlerde oy kullanacağı yerin nerede olduğu öğrenmek isteyen vatandaşlar e-Devlet üzerinden Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama ekranı bölmesinden e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra görüntüleyebilecek. Ekran üzerinde, 31 Mart Mahalli İdareler Seçiminde vatandaşların oy kullanacakları okul, sıra ve sandık numaraları görüntüleniyor.

Ayrıca, vatandaşların, seçim esnasında Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan belgelerinin (Resmi ve resmi nitelikteki) yanında bulundurulması zorunlu olacak.