Tunceli’de zirveye tırmanarak Türk bayrağını dikti Tunceli’de zirveye tırmanarak Türk bayrağını dikti

Uzmanlar, özellikle hava değişiminin yaşandığı ve sıcaklığın arttığı dönemlerde vatandaşları uyku sağlığı konusunda uyarıyor.  Sıcak havalarla birlikte uyku düzeninin bozulmasıyla sinirler gerilirken, bu durum asabi yapılı insanlarda suçu tetiklerken, trafikte de kazaların artmasına yol açıyor.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışman merkezi tarafından yapılan açıklamada, bazı psikolojik rahatsızlıkların mevsimsel özellikler taşıyabildiğini hatırlattı. “Mesela depresyon mevsimsel özellik gösterebiliyor” diyen Psikolojik Danışmanlık, bazı hastalarda rahatsızlığın özellikle kış mevsiminde artabildiğini dile getirdi.  Hava sıcaklıklarındaki değişiminin ve aşırı sıcakların uyku üzerinde etkisine atıfta bulunan Psikolojik Danışmanlık,  “Mevsim değişiklerinde uyku ritmi bozulabiliyor. Vatandaşlar yeterli uykuyu almadan yola çıkınca trafik kazalarına meyilli bir ortam oluşabiliyor. Uyku düzeni ve uyku sağlığı çok önemlidir. Mevsimsel değişiklikler, gündüzün kısalması, uzaması insanları etkileyebiliyor. Uyku için belli şartlar vardır bunlardan birisi de sıcaklıktır. Yatak odası için ideal sıcaklık 18 derecedir” diye konuştu. Uykusunu alamayan insanların yorgun olacağını bunun sonucunda da çabuk sinirleneceğini, tahammülsüz davranacağını ve stresle başa çıkmasının zorlaşacağını açıklayan Psikolojik Danışmanlık, “Böyle bir durum iletişimsizliğin ve mesleki başarısızlığın artmasına neden olur. Sağlıklı bir hayat için mutlaka düzenli uyku gerekli. Bunun yanı sıra uyku hijyeni de önemli” dedi.
Hava sıcaklıklarının arttığı dönemde beslenme alışkanlığı ile ilgili uyarılara dikkat edilmesini isteyen yetkililer, sıcak havanın başlı başına stres kaynağı olabileceği uyarısında bulundu.
Stresli yapı ile birlikte artan ve özellikle de uygunsuz davranışlarla ortaya çıkan tahammülsüzlüğün toplumsal yapı ile ilgili olduğunu dile getiren Psikolojik Danışmanlık, şunları söyledi: “Yol verme meselesi nedeniyle tartışmalar yaşanıyor. Oysa trafikteki bir insanı yanındaki arabadan önce geçmesi egosunu tatmin etmiş olsa da mutlu etmez. Fakat yanındaki arabanın geçmesini sağlayarak yol vermesi o insanı mutlu edebilir.” Diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi - FC