Sıra beklemenin iptal olması ile ünlü markalar tarafından stokların azaltılması hedefleniyor. İşte sunulan kampanyalar…

Son zamanlarda araç piyasasında yer alan kriz yerini bolluğa bıraktı. Global piyasalarda yaşanan çip sorunu ve oluşan stoklar artık geride kaldı. Ünlü markalar tarafından stokların azaltılması adına sıfır araçlarda kampanyalar açıklanıyor. Sektör temsilcileri ise 2024 yılını kastederek önemli gelişmeleri açıkladı. İşte tüm ayrıntılar…

700 Bin Liradan başlayan sıfır araç fiyatları şok etkisi yarattı! 700 Bin Liradan başlayan sıfır araç fiyatları şok etkisi yarattı!

MARKALARDAN YENİ KAMPANYALAR

Döviz kurundaki artış ve enflasyondan parasını kurtarmak isteyen vatandaşlar araçlara yöneldi. Yatırım aracı olarak kullanılan sıfır otomobiller, yılın ilk yarısında satış rekoru kırdı. Bayilerde sıfır araç sıkıntısı yaşanırken, araç almak isteyenler kuyruğa giriyordu. Hızla yükselen araç fiyatları üzerine yeni kararlar paylaşıldı.

Bakanlık tarafından alınan kararlar doğrultusunda al-sat yapan kişiler piyasadan çekilerek, gerçek alıcıların önü açıldı. Alım gücünün düşmesine karşılık, talepte de düşüş yaşandı. Bu durumda ise markalar tarafından kampanyalar gelmeye başladı.

sıfır arabalar

TALEPLER GİDEREK DÜŞÜYOR

Bakanlık tarafından alınan kararların ardından piyasadan çekilen al-satçılar, taleplerin daralmasına neden oldu. Hızla düşüş gösteren talep karşısında, krediye erişim sorunu ve alım gücünün düşmesi araç fiyatlarına yansıdı.

Ekim ayında satışların 100 bin seviyelerine çıkması beklenirken, filo satışlarının etkisi olacağı ifade edildi. Sıfır kilometre araçlarda yaşanan talep azalışının etkililerinin 2024'te daha fazla hissedileceğini belirten Alp Gülan, 2024 yılında taleplerde yüzde 30 azalmanın sürpriz olmayacağını işaret etti.

Sıfır otomobiller...

BU KAMPANYA KAÇMAZ

Taleplerin azalmasıyla piyasada birbirinden güzel kampanyalar başladı. Finansman kampanyalarında stok artışını engellemek amacıyla, satışın artırılması hedefleniyor. Bu kapsamda peşin indirim ya da katkı payı onaylı kredi sunuluyor. Birçok firma tarafından kredi, takas desteği ve nakit indirim gibi kampanyalar duyuruldu.

Sıfır araç sahibi alacaklara, "Sıfır faiz", "Şimdi al 6 ay sonra ödemeye başla", "Şimdi al mayıs ayında ödemeye başla" ve "ÖTV muafiyetli araçlar" gibi daha birçok kampanya çeşidi bulunuyor. Sıfır araçlarda kampanya 180 bin TL'ye kadar yükseliş gösterdi.