İlgili Bakanlar, emeklilerin refahını artırmak amacıyla çözümü üç farklı formülle dile getirecekler. Bu formüllerin son şeklini almasının ardından Başkan Erdoğan’a sunacaklar. Tüm bu süreçlerin ardından emekliler intibak zammı için düzenleme yapılacak mı merak ediyor. İşte bu hususlardaki son ayrıntılar…

Emeklilere ara zam görüşmeleri devam ediyorken, intibak zammı için araştırmalar yoğunlaşmaya başladı. Gelecek torba düzenlemesi ile beraber 2000 sonrası emekli olanlar da intibak isteklerini dile getiriyor ve kanun bekliyor. Bu çerçevede emekli olanların şartları iyileştirilecek ve emekli maaşlarındaki farklılıklar çözülecek. Dikkatler, emeklilikle ilgili reform görüşmelerine çevrildi. Emeklilerin refah payı ve intibak yasası gibi istekleri, gelecekte hayata geçirilecek yasalarla birlikte çözülmesi bekleniyor. İşte ayrıntılar…

Emekli ikramiye 1

EMEKLİLERE İNTİBAK ZAMMI GELECEK Mİ?

Türkiye'de emeklilik sistemi üzerinde önemli reformlar ve intibak düzenlemesi talepleri gündemi meşgul ediyor. Hükümet ve ilgili kurumlar, emeklilere daha iyi bir maddi destek sağlama amacıyla çeşitli adımlar atmaya çalışıyor.

İntibak düzenlemesi, 2000 yılı sonrasında emekli olanların maaşlarını iyileştirmeyi hedefliyor. Bu düzenleme, emekli maaşlarında artış sağlayarak emeklilere daha iyi bir yaşam standardı sunmayı amaçlıyor.

Kadınlara yaş ve prim desteği sağlanması, küçük esnaf ve çiftçilerin prim yükünün azaltılması gibi adımlar da emeklilik reformlarının bir parçasını oluşturuyor. Bu önlemlerle, emeklilerin mali güvencelerinin artırılması ve yaşam standartlarının yükseltilmesi amaçlanıyor.

Ancak, emeklilerin en büyük taleplerinden biri intibak düzenlemesi. 2000 yılı öncesinde emekli olanlara yapılan intibak düzenlemesinin, sonraki dönemlerde emekli olanlar için de uygulanması bekleniyor.

0x0-7500-tl-emekli-maasi-alana-12000-tl-verilecek-ssk-bag-kur-hepsi-icin-gecerli-1695269376847-1

MAAŞLARA NE KADAR İNTİBAK ZAMMI GELİR?

İntibak zammı için %30-45 artış yapılacağı ileri sürülüyor, ancak konu hakkında resmi açıklama henüz gelmedi. Detaylar netleştiğinde ve hükümet kanadından açıklamalar geldiğinde haberimizde yer alacaktır...

TORBA YASADA İNTİBAK ZAMMI OLACAK MI?

Torba yasada yer alan emeklilik reformları arasında intibak yasası yer almıyor. Hükümet intibak çalışmaları için henüz resmi açıklama yapmadı.

2000 yılından önce emekli olan yaklaşık 2 milyon emekliye yapılan intibak düzenlemesinin, sonra emekli olanlar için da yapılması beklentisi bulunuyor.

ssk-emekli-maasi-ne-kadar-126-2-41

EMEKLİYE ÜÇ FORMÜLLÜ ZAM

Milyonlarca emeklinin maaşlarında yapılacak ek iyileştirme için sona yaklaşıldı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla yaklaşık 17 milyon emekli için çalışmalarda üç ayrı formül ortaya çıktı. Bu arada zam çalışması ile ilgili takvim de belli oluyor. Çalışma ile Hazine ve Maliye bakanlığı bürokratların hazırlığını yaptığı çalışmalar için üçlü bir zirve yapılacak.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan ile bir araya gelecek. Önümüzdeki hafta yapılması beklenen toplantıda son şekli verilecek çalışma Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulduktan sonra Meclis aşamasına geçilecek.

yuksek-emekli-maasi-almak-icin-formul-ortaya-cikti-en-az-3-kati-maas-29aa62

DENGELEYİCİ BİR ÇALIŞMA

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, geçtiğimiz günlerde "Emeklilerimizle ilgili dengeleyici bir çalışmayı dikkate alabiliriz. Bu konuda yılsonuna kadar çalışmalarımızı sonuçlandırmayı öngörüyoruz" açıklaması yaptı. Ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de "Emeklilerimizi enflasyona ezdirmeme ilkemiz var. En düşük maaş alan emeklilerimizin durumunun iyileştirilmesine yönelik Cumhurbaşkanımızın talimatı oldu, o çalışmaları yapıyoruz" şeklinde konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da yaptığı açıklamada "AK Parti hükümetleri olarak iktidarımız boyunca emeklilerimizi, işçilerimizi, memurlarımızı enflasyona ezdirmedik. Bundan sonra da aynı anlayışla devam edeceğiz" dedi.

0x0-sgk-ve-bag-kurlu-emekliye-jestin-krali-yapildi-sabah-saat-0915te-8750-tl-ek-odeme-start-aliyor-1694586639846

ÜÇ FORMÜL ÖNE ÇIKIYOR

Emekliler için yapılacak iyileştirme ve ara zam yasa ile yapılacağından, en erken Ekim ayında Meclis'e taşınacak. Emekliler Ekim'de Meclis'e taşınacak torba teklife iyileştirmenin de eklenmesini beklerken, çalışmada 3 başlığın masaya yatırıldığı belirtiliyor. Burada hem kök aylıkları artıracak hem en düşük emekli aylığı ödemesini yükseltecek formüller masada bulunuyor.

Birinci formül emeklilerin tamamına bir oransal artış yapılmasıdır. Bu artış refah payı şeklinde yansıtılabilir. Buna göre Temmuz ayında refah payı ile birlikte yüzde 25 zam alan emeklilere ilave bir artış daha yapılmış olacak.

İkinci formül ise kök maaşlara yapılacak bir seyyanen artış şeklinde düşünülüyor.

Burada Temmuz ayında kök maaşı 7.500 TL'nin altında kalan emekliler yüzde 25 zam almış kök maaşları artmış ancak ellerine geçen para 7.500 TL'de kalmıştı.

Bu durumun düzeltilmesi de sağlanmış olacak. Burada seyyanen artışın kademeli olarak artırılması da söz konusu olabilir. En düşük maaştan başlayarak bir kademe artışı gündeme gelebilir.

emekli-1

OCAKTA REFAH PAYI HESABI

Üçüncü formülde ise taban maaşın artırılması var. Bilindiği gibi 3.500 TL olan taban maaş önce 5.500 TL'ye ve ardından da 7.500 TL'ye çıkartılmıştı. Bunun altında maaş alan emeklilerin aylıkları 7.500 TL'ye tamamlanarak ödeniyor. Burada Hazine desteği sağlanarak taban maaşa ulaşılıyor. Taban maaşta yapılacak bir artış emeklilerin alacakları en düşük aylığı da yükseltmiş olacak. Böylece Hazine desteği artırılacak ve emeklilere bir iyileştirme yapılmış olacak. Burada konuşulan rakam ise 10 bin lira seviyesi.

Öte yandan Ocak ayında yapılacak enflasyon artışının üzerine bir refah payı eklenmesi de gündemde.

Orta Vadeli Program'da yer alan yüzde 654 oranındaki enflasyon öngörüsü ile yapılan hesaplamalarda 6 aylık enflasyon yüzde 30'un üzerinde çıkıyor.

Buna göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon artışı bu oranda olurken memurlar ve memur emeklilerinin zammı toplu sözleşme artışı ile birlikte yüzde 49'u geçiyor. Burada yapılacak bir refah payı artışı ile tüm emeklilerin Ocak zammının yüzde 50'inin üzerine çıkması da öngörülüyor.

0x0-sgk-bagkur-emekli-sandigi-emeklisine-12-aylik-cift-maas-basvurmayan-bin-pisman-olacak-1693906223495

100. YIL İKRAMİYESİ

Tüm bu çalışmaların dışında gündemde olan bir diğer konu ise emeklilere Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla ikramiye verilmesi. Bu konuda bir çalışma yapıldığı, bir seferlik ödenmesi planlanan ikramiye tutarının en az 5 bin lira olması üzerinde durulduğu belirtiliyor.

Türkiye Emekliler Derneği ise bu tutarın 10 bin lira olması yönünde çağrı yaptı. Eğer ikramiye verilmesi kararı alınırsa, düzenleme Ekim ayında torba yasa ile Meclis'e sevk edilecek.

emekli-maaslari-2

10 GB ücretsiz internet başvurusu başladı! 10 GB ücretsiz internet başvurusu başladı!

EYT'LİLERE YANSIYACAK MI?

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili yasa bu yılın mart ayında çıktı. Bu nedenle EYT kapsamında emekli olacaklar zaten yararlanacaklar. Eylül ayı ve sonrasında emekli olacaklar da her durumda yapılan bu ilave artıştan yararlanacaklar.