Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmî Gazete’de yayımlandı.

Milli Eğitim Bakanlığınca yayımlanan Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile 3 Ağustos 2016 tarihli ve 29790 sayılı yönetmeliğe yeni hüküm eklendi.

KPSS VE MÜLAKAT PUANI YARI YARIYA ALINACAK

Yönetmeliğe göre, sözleşmeli öğretmen istihdamında mülakat puanının Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanının yüzde 50’si ile sözlü sınavdan alınan puanın yüzde 50’si alınarak belirlenmesine karar verildi.

Sözleşmeli öğretmenlik nedir?

Sözleşmeli öğretmenlik, birçok hakkı kadrolu öğretmenlik ile aynı koşulları sağlayan bir meslek programıdır. Kadrolu öğretmenler ile birçok hakkı eşittir ve aynı koşullar altında çalışılmaktadır. Kadrolu öğretmenlik ile arasındaki tek fark süreli bir sözleşmeye bağlı kalınmasıdır ve bazı ücretlerde farklar mevcuttur.

Sözleşmeli öğretmenlik kaç yıl sürüyor?

Atanan öğretmenler en az 3 yıl boyunca sözleşmeli çalışmalıdırlar. 3 yıl sonunda kadroya geçiş yaparak 1 yıl da kadrolu olarak atandığı kurumda çalışmalıdır. Ancak 3 yılın dolmasıyla öğretmen evli olduğu halde aile birliği mazeretini kullanarak son 1 yılını eşinin yanında çalışarak doldurabilir.​

Sözleşmeli öğretmenlik başvuru şartları nelerdir?

Sözleşmeli öğretmenlik başvuru şartları aşağıdaki gibidir.

  • T.C. vatandaşı olmak,

  • Atama yapılacak alana uygun olmak,

  • KPSS alanından en az 50 puan alabilmek,

    Hayat mektebi nedir? Öğretmen nedir? Hayat mektebi nedir? Öğretmen nedir?
  • Memurluk kapsamına engel teşkil edecek bir ceza almamış olmak,

  • 657 sayılı kanunun 48. maddesindeki şartları taşıyor olmak.

​Sözleşmeli öğretmenlik ile ücretli öğretmenlik arasındaki fark nedir?

Ücretli öğretmenlik, ihtiyaca dayalı ve süreli bir sözleşme boyunca yapılmaktadır. Kadrolu öğretmenliğe geçiş fırsatı bulunmamaktadır. Sözleşme bitişinden (1 yıl) sonra görev bitmiş olur. Sözleşmeli öğretmen ise kadro karşılığı belirli bir süre çalışan bir meslek grubudur. Kadroya geçiş aşamasındadır. Özet olarak devlete verilen sözün 3 yılın sonunda tutulması sonucu kadroya geçer.

Editör: Haber Merkezi - SK