Evde sıklıkla kullanılan mutfak ve banyo lavabolarında zaman zaman karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de lavabo tıkanıklığıdır. Bu özellikle mutfak lavabolarında sıkça karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir. Lavabo içine kullanıcı hatasına bağlı dikkatsizce dökülen yemek artıkları, diğer yabancı cisimler lavaboların atılması ve bu atıkların uygun yöntemlerle temizlenmemesi lavaboların tıkanmasına sebebiyet veriyor.  Ayrıca bu atıklar yüzünden lavabo ve giderlerde hoş olmayan kokulara neden oluyor. Bu kullanıcı hatalarına bağlı olarak çıkan lavabo tıkanıklarını açmak için etkili birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri kullanarak can sıkıcı durumdan kurtulabilir ve mutfak, banyo düzeninizi koruyabilirisiniz. İşte tıkanmış lavaboyu açmak için kullanılabilecek en etkili yöntemler;

1.       Pompa kullanma yöntemi:

Mutfak ve banyo lavabo tıkanıklığını açmanın en basit yöntemlerinden bir tanesi,  nalburlarda veya ev aletleri satan yerlerden temin edebileceğiniz lavabo pompasıdır. Bu pompayı kullanarak lavabo tıkanıklığı açabilir ve yemek artıklarını ve diğer yabancı maddeleri çıkarabilirsiniz.

2.       Karbonat, sirke ve tuz karışımı yöntemi:

1 su bardağı karbonat, 1 su bardağı sirke ve bir miktar tuz karışımı bir kapta karıştırarak hazırlayın. Bu karışımı tıkalı lavaboya dökün ve lavabo giderini tıpa ile kapatın. Yaklaşık yarım saat bekleyin. Ardından hazırladığınız 1 litre kaynar suyunu, tıpayı açıp lavaboya dökün. Bu işlemi peş peşe uygulayarak lavabo tıkanıklığını giderebilirsiniz.

SOK'a yarın taksitli Hoover kurutma makinası geliyor, gıda, temizlik, oyuncak, bebek malzemeleri dip fiyatla satışta SOK'a yarın taksitli Hoover kurutma makinası geliyor, gıda, temizlik, oyuncak, bebek malzemeleri dip fiyatla satışta

3.       Bulaşık deterjanı yöntemi:

Bir diğer yöntem ise bulaşık deterjanı yöntemidir. Bu yöntem için, yaklaşık yarım çay bardağı bulaşık deterjanını lavaboya dökün ve hemen ardından lavabo giderini tıpa ile kapatın. Daha sonra 1 litre sıcak suyu kaynatın ve tıpayı açıp lavaboya dökün. Bu şekilde lavabo giderini temizleyerek hem kokudan hem de tıkanıklıktan kurtulabilirsiniz.

·       Formun Üstü

4.       Sirke ve karbonat yöntemi:

Tıkanmış olan lavaboya bir fincan kadar sirke dökün ve üzerine karbonat serpin. Bu karışım köpürmeye başladığında birkaç dakika bekleyin ve ardından üzerine kaynar suyu döküp durulayın. Bu karışım, tıkanıklığı açmak için oldukça etkili bir yöntemdir.

5.       Lavabo tıkanıklığı için kimyasallar:

Tıkanmış lavabonuzu,  açıcı kimyasal ürünleri kullanarak tıkanıklığı açmayı deneyebilirsiniz. Ancak, bu kimyasal açıcıları kullanırken dikkatli olunmalı ve ürünün talimatlara uygun şekilde kullanılması sağlanmalıdır.