Sosyal medyada ‘mob wife’ etiketiyle paylaşılan içeriklerde, genellikle film ya da dizilerde mafya üyelerinin eşlerini canlandıran karakterlerden esinlenilmiş.

GÖSTERİŞLİ VE ABARTILI PARÇALAR

The Sopranos dizisinde Adriana La Cerva (Drea de Matteo)

Bu tarz içeriklerde, genellikle gösterişli kıyafetler, abartılı mücevherlerle yüksek yaşam standartlarına vurgu yapılıyor. Ayrıca, paylaşımlarda kişiler güçlü, kararlı ve özgüven sahibi olduğunu vurguluyor.

Yakın zamana kadar, minimalist, sade ve temel parçalara dayanan görünümlerden oluşan ‘sessiz lüks’ kavramı ‘influencer’lar tarafından kullanılıyor, ilham veriyordu.

‘Old money’ ya da ‘quiet luxury’ akımlarında göze batmayan fakat binlerce lira değerinde olan kıyafetler, göz alıcı ama sade aksesuarlarla bir araya getiriliyordu.

Kıyafetlerde logo gözükmese dahi ‘kalite’, metrelerce öteden anlaşılıyordu. Bu akımlarda zamansız parçalar lüksü sadece fısıldıyor ama ‘ben buradayım’ demiyordu…

Buna karşın, ‘mob wife’, görünümü çok daha maksimalist bir görünüm oluşturuyor. Çok daha ışıltılı, şatafatlı ve göz kamaştırıcı. Saç, makyaj, kıyafet, tırnaklar kısacası her şey abartı...

FRANCIS FORD COPPOLA’YA BİLE YORUM YAPTIRAN TIKTOK AKIMI

Sosyal medya akımlarının ne kadar güçlü olduğuna bir örnek mob wife. Godfather (Baba) filmlerinin ünlü yönetmeni Francis Ford Coppola’nın dahi akım hakkında paylaşımı var.

Coppola Instagram üzerinden “Mob wife trendinin geri döndüğünü duydum...” yazdı ve Talia Shire’ın canlandırdığı Vito ve Carmela Corleone'nin en küçük çocuğu Connie Corleone’nin görünümünü “Hoş bir İtalyan prensesi” olarak tanımladı. Diane Keaton’ın canlandırdığı Kay karakterinin stiline ilham kaynağı olarak ise eşi Eleanor’u gösterdi.

SOPRANO AİLESİ’NİN KADINLARI İLHAM OLDU

Milyonlara ulaşan moda akımında mafya babası Tony Soprano’nun ve Soprano Ailesi’nin diğer fertlerinin hayatlarından kesitler sunan The Sopranos dizisindeki ‘kadın’ karakterlerden ilham alınmış…

Örnek olarak Tony Soprano'nun karısı Carmela Soprano’yu veya Christopher Moltisanti’nin partneri Adriana La Cerva’yı gösterebiliriz.

Jennifer Lopez ve Jennifer Coolidge

SESSİZ LÜKSÜN ÖNÜNE NASIL GEÇTİ?

Geçtiğimiz yılın ‘sessiz lüks’ trendinin hiçbir zaman geniş kitlelere yönelik bir trend olmadığını söyleyebiliriz. Elbette, ilham alması kolay ancak bu akıma tam anlamıyla uymak biraz cep yakıyor. Mob wife ise zenginliğe işaret ediyor gibi görünse de aslında çok daha erişilebilir. Zira ikinci el ya da orta kalite dükkanlardan akıma uygun parçalar bularak kombin yapmak mümkün.

Bu nedenle moda yazarları, mob wife estetiğini, ‘sessiz lüks’ akımındaki ürünlerin yüksek fiyat etiketine karşılık olarak çıkmış olabileceğini söylüyor.

‘SUÇUN CAZİP GÖSTERİLMESİ’ TARTIŞMA KONUSU

TikTok’ta 100 milyondan fazla görüntülenme alan ‘lüksün en belirgin hali’ olan akım çok tutsa da bir kesim tarafından eleştiriliyor. Bunun nedeni ise organize suçun cazipleştirilmesi.

Eleştirenler, bu tür akımların kişiyi gerçeklikten kaçışa teşvik edebileceğini savunuyor. Dahası ‘mafya üyesi’ gibi suçluların gerçek yüzünün göz ardı edildiğini savunuyor. Gerçek mafya hayatının şiddet, suç ve acımasızlıkla dolu olduğu gerçeği, bu tür romantize edilmiş içeriklerde genellikle unutuluyor.

15-21 Nisan haftası astrolojik olarak sizi neler bekliyor? 15-21 Nisan haftası astrolojik olarak sizi neler bekliyor?

Bazıları da 1999-2007 yılları arasında Amerikan HBO televizyonunda yayınlanan The Sopranos dizisinin 25. yıl dönümüne denk gelen bu trendin zamanlamasının şüpheli olduğunu düşünüyor.