İşte araç sahiplerini ilgilendiren uyarı…

1 Aralık 2023 tarihi itibariyle Türkiye genelinde uygulanmaya başlayacağı lastik uygulaması için sürücülere uyarılar art arda geliyor. Araç bakım uzmanı lastikte üretim tarihinin önemini vurgularken, lastiklerini değiştirmeyen araç sahiplerine para cezası uygulanacağı belirtildi. İşte araç sahiplerini ilgilendiren önemli açıklama…

1 ARALIK'TA UYGULAYA BAŞLANACAK

Ülke genelinde 1 Aralık 2023 itibariyle zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor. Kış lastiği dönemi için sayılı gün kaldığı açıklanırken yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan tüm araçların bu tarih itibariyle kış lastiği takmak zorunda olduğu belirtildi. Uzmanlar lastiklerini değiştirmek isteyenlerin bu tarihi beklememeleri gerektiğini vurgularken araç bakım müdürü Ümit Sel, , "Ticari araçlarda zorunlu tarih 1 Aralık fakat can güvenliği için otomobiller daha erken tercih edebiliyor” şeklinde ifade etti.

Lastik değişimi 1

Aşırı yol yapmayan araç sahiplerinin erkenden lastiklerini değiştirdiklerini söyleyen Sel, Kendi aracını örnek vererek sabah saatlerinde işe giderken hava sıcaklığı 8 ile 9 derece olduğunu belirtti. Akşam eve dönüş saatlerinde hava sıcaklığı yine aynı seviyede olduğunu söyleyen uzman isim, bu dönemlerde kış lastiği taktırılabileceğini belirtti. Lastik taktırma işleminin son güne bırakmamak gerektiğini vurgulayan Sel, 1 Aralık itibariyle kış lastiklerinin takılmasını ifade etti.

EMEKLİ ZAMMI 5 AYLIK! SSK ve BAĞ- KUR aylıkları ne kadar yükselecek? İşte hesaplama tablosu… EMEKLİ ZAMMI 5 AYLIK! SSK ve BAĞ- KUR aylıkları ne kadar yükselecek? İşte hesaplama tablosu…

Lastik değişimi 2

TARİHLERİNE DİKKATE EDİN

Lastik üretim tarihinin önemine değinen uzman isim, lastiklerin raf ömrünün 10 yıl olduğuna değindi. Araçta takılı olan lastiklerin ise bu ömrü 5 yıla kadar düşürdüğünü ifade eden Sel, vatandaşın lastik alırken bunu göz önünde bulundurması gerektiğini aktardı. Lastik alırken 5-6 yıllık lastiklerin tercih edilmemesi gerektiğini ifade eden uzman isim, “Yırtık lastik almamaları gerekiyor. 2022 aslında bizim için eski bir tarih değil. Fiyat olarak daha uygun olacaksa tercih edilebilir ama mümkünse çok kullanılmadığını düşünürsek kış lastiğini yeni tarihli almak faydalı olacaktır" diye ifade etti.

Kışlık lastik

1.152 TL CEZASI VAR

Özellikle şehirlerarası karayolunda yolcu veya eşya taşımacılığı yapan taşıtların kış lastiği değiştirmesi gerektiğinin zorunlu olduğu belirtildi. Kurala uymayan araç sürücülerine 1.152 TL para cezası kesilecek aktarıldı. 1 Aralık'ta başlayacak olan uygulamanın 4 ay süreceği belirtilirken 1 Nisan 2023 tarihinde kış lastiği uygulamasının sona erecek aktarıldı.