Tek kişilik yaşam 2023 yılında 5,2 Milyon oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, akrabalık bağı olsun yada olmasın tek çatı altında yaşayan kişi sayısı 2023 yıl itibari ile 26 Milyon 309 bin 332 iken bu sayı 2022 yılında 26 Milyon 75 Bin 365 idi.

Çekirdek aile dediğimiz yani ebeveyn ve 1 çoğunun bulunduğu hane sayısı 2023 yılında 16 milyon 779 bin 240 olarak kayıtlara geçti. 16 milyon 779 bin 240'n  10 milyon 310 bin 726'sı eşlerin ve çocukların,3 milyon 673 bin 768'i sadece eşlerin, 2 milyon 794 bin 746'ı yalnız ebeveyn ve çocukların yaşadığı aileler olarak kaydedildi.

Anne ve çocukların bulunduğu hane halkı sayısı 2 milyon 164 bin 825, baba ve çocuklardan oluşan aile sayısı ise 629 bin 921 olarak kaydedildi.

Türkiye’de geniş ailelerden oluşan hane halkları sayısı 3 milyon 476 bin 510 olurken, çekirdek ailesi bulunmayan fakat 1’den fazla kişiden oluşan hane halkı sayısı ise 860 bin 757 olarak hesaplanmıştır.

Yardım kolisi başvuruları başladı. Kimler başvurabilir? Yardım kolisi başvuruları başladı. Kimler başvurabilir?

BİR KİŞİNİN YALNIZ KALMAK İSTEMESİNİN BİRÇOK NEDENİ OLABİLİR!

Kişisel Zaman ve Düşünme: Yalnız kalmak, kişinin kendi düşünceleriyle baş başa kalmasına ve iç dünyasını keşfetmesine olanak tanır. Bu, kendini tanıma ve hedeflerini değerlendirme fırsatı sunar. 

Dinlenme ve Rahatlama: Sessizlik ve yalnızlık, stresten uzaklaşmak ve zihinsel olarak dinlenmek için bir fırsat olabilir.

 Özgürlük ve Bağımsızlık: Yalnızlık, kişinin kendi başına hareket etme ve karar alma özgürlüğünü artırabilir.

 Yaratıcılığı Teşvik Etmek: Bazı insanlar, yaratıcılıklarını ifade etmek veya yeni fikirler geliştirmek için yalnız kalmayı tercih ederler.

 Sosyal Yorgunluk: İnsanlar zaman zaman sosyal etkileşimden yorulabilirler ve yalnızlık bu yorgunluğu gidermek için bir kaçış sağlayabilir.

 Duygusal İyileşme: Bazı insanlar, zor zamanlarında veya duygusal olarak zor durumda olduklarında yalnız kalmayı tercih ederler. Bu, duygusal iyileşme ve kendini toparlama sürecine yardımcı olabilir.

 Kişisel İlgi ve Hobiler: Yalnızlık, kişisel ilgi alanlarına zaman ayırmak ve hobilerle ilgilenmek için bir fırsat sunabilir.

 Dikkat Dağıtıcı Unsurlardan Uzaklaşma: Çevresel gürültü, diğer insanların talepleri veya dikkat dağıtıcı diğer etmenlerden kaçmak için yalnız kalmak tercih edilebilir.

Herkesin yalnız kalmak istemesinin farklı nedenleri olabilir ve bu nedenler kişiden kişiye değişebilir. Bazı insanlar daha sosyal olurken, diğerleri zamanlarının bir kısmını yalnız geçirmekten keyif alır.