Kekik, hem lezzetli bir baharat olarak sofraları süslerken hem de sağlık açısından birçok yararları bulunuyor.

Kekiğin içerisinde antioksidanlar sayesinde vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücresel hasarı azaltıyor. Kekik çayının içersindeki bazı bileşiklerle, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı iyi geliyor.   

KEKİK YARARLARI NELER?

Saç dökülmesinin çözümü biberiye ve karanfil karışımı ile mümkün! Saç dökülmesinin çözümü biberiye ve karanfil karışımı ile mümkün!

Sağlık açısından birçok yarara sahip olan bir bitkidir. İşte, kekiğin yararları

Kekik, antioksidan bileşikler içeriyor.  Özellikle de fenolik bileşikler ile  flavonoidler. Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücresel hasarını azaltarak, yaşlanmayı geciktiriyor. Kekik, iltihaplanmayı azaltıcı özellikleri bulunuyor. Bu özellik, artrit gibi iltihaplı durumlarla ilişkili semptomların hafifletilmesine yardımcı oluyor.  Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilecek bazı bileşikler içeriyor. Hastalıklara karşı koruma sağlıyor. Kekiğin içerisinde antimikrobiyal özelliklere bulunuyor.  Bazı bakteri ve mantar türlerine karşı etkili oluyor.  Bu sebeple, geleneksel olarak yaraların temizlenmesi ya da enfeksiyonların önlenmesi için kullanılıyor.  Kekik, sindirim sistemine olumlu etkileri olabilecek bazı özellikleri bulunuyor. Bu, sindirim sorunlarını hafifletmeye ve mide rahatsızlıklarını azaltmaya yardımcı oluyor.  Kekik yağı ya da kekik içeren buharlar, solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı oluyor. Özellikle, öksürük ve boğaz ağrısını azaltıyor.  Kekiğin kan şekerini düzenlemede yardımcı oluyor. Bu sebeple, diyabet yönetiminde destekleyici bir rol oynar.  Kekiğin kansere karşı koruyucu etkilere sahip olabileceğini bazı araştırmalara göre öne sürüyor.