Yeni yıla girilmesi ile beraber her geçen gün yeni bir veri açıklanıyor. İşte onlardan bir tanesi de Yoksulluk ve Açlık Sınırı Araştırmaları Raporuna göre Türkiye'de açlık ve sınırı alt limit değelerinedir. Bu araştırma kısa adı Türk İş olan Türkiye İşçi Sendikası tarafından Ankara merkezinde yapılan araştırma sonucu kamuoyu ile paylaşılan bir rapordur. 

Yapılan çalışma sonucuna göre aylık olan mutfak enflasyon oranı yüzde 4.27 olur iken yıl bazında bu rakam yüzde 69.76 değerindedir. Bu verilere göre de Ankara kentinde yaşayan 4 kişilik bir ailenin mutfak giderlerinden yola çıkarak açlık ve yoksulluk sınırı raporda belirtilmiş durumdadır.

Kredi kartı kullananlar dikkat! Kısıtlamalar her an gelebilir... Kredi kartı kullananlar dikkat! Kısıtlamalar her an gelebilir...

Açlık Sınırı Nedir?

Öncelikle bilmeyenler için açlık sınırı nedir sorusunun yanıtının verilmesi gerekir. Açlık sınırı dört kişinin bir ailenin yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için olan değerdir. Yapılan araştırma raporu sonuçlarına göre 15 bin 048 Türk Lirası değerindedir. Bu rakam sadece beslenme için bir ailede ayrılması gereken değerdir.

Yoksulluk Sınırı Nedir?

Yoksulluk sınırı ise yine bu dört kişilik ailenin yeterli yaşam standartında yaşanabilmesi için kişilerin sahip olması gereken gelir miktarıdır. Buna göre 2024 yılı için mevcut veriler göz önüne alındığı zaman bu rakam araştırma raporu sonucuna göre 49.000 Türk Lirasının üzerindedir. Bu rakamın altı kabul edilebilir bir değer değildir.

Bu konuda detaylı bilgiye adresimizden istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.