Uyuz hastalığı, sarcoptes scabiei von hominis adlı akarın (uyuz böceği) deriyi istila ederek neden olduğu, akarın yuva yaptığı bölgede şiddetli kaşıntıyla kendisini gösteren bulaşıcı bir cilt rahatsızlığıdır. Uzmanlar hastalık konusunda yüzde 30'luk artış yaşandığı belirtti. Tedavi edilmediğind müddette hastalığın aylarca süreceğini vurguladılar.  Dr. Feridun Kunak'tan uyuza karşı muhteşem karışımı  adım adım anlattı.

Dr. Feridun Kunak ,"Uyuz vakalarında yüzde 30 artış var. Üstelik bölgesel değil Türkiye genelinde. Türkiye'de dermatoloji polikliniklerine giden her 100 kişiden 30'una uyuz teşhisi koyuluyor. Uzmanlar bunu salgın olarak niteliyor. Uyuzun bulaşma kaynağıyla ilgili ise yanlış bilinenler var. Uyuz genellikle hasta olan biriyle doğrudan ve uzun süreli yakın temas ile bulaşır. Kişiden kişiye genellikle 15-20 dakikalık bir sürede bile yakın temasla (aynı yatakta yatma, ele ele tutuşma gibi) bulaşabilir. Yatak takımı, giysi ve havlu gibi kişisel eşyaların ortak kullanımı uyuzun bulaşmasını ve yayılmasını kolaylaştırır."

thumbmaker-1

Kışın evimizde dekorasyon için hangi çiçekleri kullanmalıyız.. Kışın evimizde dekorasyon için hangi çiçekleri kullanmalıyız..

UYUZ BELİRTİLERİ NELERDİR?

"İlk defa uyuza yakalanan bir kişide belirtilerin başlaması 2-6 hafta kadar sürebilir. Ancak daha önce uyuza yakalanan bir kişide, belirtiler genellikle maruz kaldıktan 1-4 gün içinde ortaya çıkar. Hastalık belirtilerinin başlamadığı bu dönemlerde bile kişi uyuzu başkalarına bulaştırabilir."

UYUZUN TEDAVİSİ EVDE NASIL SAĞLANIR ?

"Uyuzun tedavisinde birçok doğal yöntem kullanılır. Bunlardan biri de sirke kullanımıdır. Sirke, asetik asit içeren doğal bir asitik sıvıdır. Sirke, uyuzun neden olduğu kaşıntılı cilt döküntüsünün tedavisinde doğal bir çare olarak kullanılabilir. Sirke kullanarak evde uyuz tedavisi yapmak için, bir bardak sirkeyi bir kaba dökün ve aynı miktarda su ile karıştırın. Karışımı temiz bir bezle etkilenen bölgeye uygulayın. Karışımı cildinizde en az 15 dakika boyunca bekletin ve ardından ılık su ile durulayın. Bu işlemi günde iki kez tekrarlayabilirsiniz. Ancak, uyuz tedavisinde sirke kullanımı ile ilgili bazı yan etkiler de göz önünde bulundurulmalıdır. Sirke, cildi tahriş edebilir ve hatta cildin yanmasına neden olabilir. Bu nedenle, sirke tedavisi için kullanılan karışımın yeterince seyreltilmiş olması önemlidir. Ayrıca, sirke tedavisinden sonra cildin nemlendirilmesi de gereklidir."

Depositphotos_158259734_xl-2015-1-1500x630