Türkiye, 31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Genel Seçimleri için sandık başına gidiyor. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) belirlediği seçim takvimine göre, 81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı ile 50 bin 336 muhtar belirlenecek. Seçim sürecine ilişkin merak edilen ve seçmenlerin aklındaki 5 soruyu derlendi.

1 - Yeni evlenenler oy kullanabilecek mi?

YSK'nın belirlediği kurallara göre, kimlik değiştirilmemişse evlenme cüzdanı ile oy kullanılabilecek.

2 - Büyükşehir belediyesi sınırlarında yaşayanlar hangi oylar için kullanacak?

Büyükşehirlerde yaşayan seçmenler, büyükşehir belediye başkanı, belediye başkanı, belediye meclis üyeliği ve muhtarlık için oy kullanacaklar.

YSK seçim sonuçlarına itiraz edilen 2 il 29 ilçe için karar verdi YSK seçim sonuçlarına itiraz edilen 2 il 29 ilçe için karar verdi

3 - Tüm pusulalar kaç zarfa konulacak?

Oy pusulaları renklerine göre ayrılacak ve seçmenler tüm pusulaları tek zarfa koyacaklar. Büyükşehir belediye başkanlığı için "beyaz", il genel meclisi üyelikleri için "turuncu", belediye başkanlığı için "mavi", belediye meclisi üyelikleri için ise "sarı" renkli pusulalar kullanılacak.

4 - Oy verme işlemi ne zaman yapılacak?

Doğu illerinde oy verme saati bir saat erkene alınarak 07.00-16.00 olarak belirlendi. Diğer illerde ise oy verme saatleri 08.00-17.00 olacak.

5 - Oyların sayımı nasıl yapılacak?

Büyükşehirlerde önce büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve muhtarlık oyları sayılacak. Diğer illerde ise sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık oyları sayılacak.