Türkiye'de konut talebinin yükselmesinin ardından kolları sıvayan hükümet, Orta Vadeli Program kapsamında 1,20 oranında konut kredisi verileceğini açıkladı. Milyonlarca vatandaşın beklediği konut kredisiyle ilgili gelen tarih haberi ise vatandaşlarda sevince neden oldu.

İlk kez ev sahibi olacaklara yönelik düşük faizli konut kredisi açıklamasını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz yapmıştı. Ev sahibi olmak isteyenler düşük 1,20 faizli konut kredisini bekliyor. Peki, ilk evim konut kredisinde son durum nedir, şartlar belli oldu mu? İşte, ilk Evim kampanyası 1.20 düşük faizli konut kredisi son dakika gelişmeleri.

Cumhurbaşkanı Yardımcımız Cevdet Yılmaz, Orta Vadeli Program (OVP) çerçevesinde birinci konut edinimine destek verileceğini, sosyal konut üretimine yönelik politikalar yürütüleceğini dile getirmişti. Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in geçtiğimiz günlerde satılık ve kiralıkta fiyatların düşebilmesi için yeni konut arzının sağlanmasına yönelik açıklamalarda bulundu. 

1.20 düşük faizli konut kredisi kampanyası hakkında çalışmalar devam ediyor. Tv100 ün haberine göre Çalışmaların tamamlanmasının ardından düzenlemenin Meclis Genel Kurulu'nun gündemine gelmesi bekleniyor.

Dar gelirlinin konut alımını destekleyecek 1.20 düşük faizli konut kredisi İlk Evim Kampanyası ile ilgili başvuru detayları henüz netleşmedi.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER

Düşük 1,20 faizli konut kredisinden hiç evi olmayan kişiler yararlanabilecek. Daha önceki kampanyalarda, taşınmazı alacağı şehirde son 1 yılda konut satmamış olmak, hisseli bir konuta sahip olsa dahi hisse oranının %50'den fazla olmaması gibi kriterler uygulanabilir.

Özellikle ilk kez ev alacaklar için belli bir süredir o şehirde bulunma şartı da aranabilir. Satın alınan konutta belli bir süre oturma şartı da farklı bir düzenleme olarak karşımıza çıkabilir.

Daha önceki gerçekleştirilen kampanyalar göz önüne alındığında kredi vadesinin 15 yıl olması bekleniyor.

İlk kez ev alacaklar düşük 1,20 faizli konut kredisi konut kampanyasında 120 ay dışında 15 yıl yani 180 aya kadar bir vadelendirme imkanı sunulabilir. Ev alma kredisi için yalnızca ilk kez ev sahibi olacak insanlar başvurabilecek, halihazırda evi bulunan veya daha önceden ev sahibi olmuş insanlar ilk evim kredisi başvurusu yapamayacak. Kampanyaya ait konut kredi faiz oranları %1,20 seviyelerinde olacak.

KASIM- ARALIK GİBİ MECLİS'E GELMESİ BEKLENİYOR

TTnet'in tarifeleri havada uçarken, hızı yerlerde sürünüyor TTnet'in tarifeleri havada uçarken, hızı yerlerde sürünüyor

Çalışmaları tam gaz devam eden düşük faizli konut kredisinde taslağın tamamlanmasının ardından çalışma metninin kasım ve aralık ayı gibi Meclis'e sunulması bekleniyor. Çalışmanın Meclis'ten geçmesine de kesin gözüyle bakılıyor.

Editör: Haber Merkezi - SK