Yıl sonu dolar kuru ne kadar olacak? Yıl sonu dolar kuru ne kadar olacak?

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sayaçlarla ilgili yeni bir karar alındı. 81 ili kapsayan kararda elektrik, doğalgaz ve su sayaçlarında önemli bir değişikliğe gidildi. 2025 tarihine kadar sayaçların değiştirilmesi zorunlu hale geldi. Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle birlikte, sayaçların daha güvenli ve düzenli bir muayene süresi izlemesi hedefleniyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan bu yeni yönetmelik, belirli tarihlerde sayaçlarını sökmeyen ve muayeneye tabi tutmayan vatandaşları ciddi para cezalarıyla karşı karşıya bırakacak.

81 Ilde Doğalgaz Sayaçları Sökülecek

Bakanlık, 1 Ocak 2014 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında piyasaya sürülen doğalgaz sayaçlarının 2025 yılı sonuna kadar sökülerek muayenesi yapılmış yeni sayaçlarla değiştirilmesini zorunlu hale getirdi.

Yönetmelik kapsamında, sayaç muayeneleri Bakanlık il müdürlükleri veya kullanıcıların tercih ettiği yetkili servisler tarafından yapılacak ve bu hizmetler için herhangi bir ücret talep edilmeyecek. Aydınlıkta yer alan habere göre Muayene sırasında, sayacın tip onayı yoksa veya tip onayını etkileyecek değişiklikler varsa muayene işlemi durdurulacak ve gerekli idari işlemler başlatılacak.

10 BİN TL PARA CEZASI

1 Ocak 2014 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında piyasaya sürülmüş veya bu dönemde son muayenesi yapılmış doğalgaz sayaçlarının kullanıcıları, 2025 yılına kadar sayaçlarını değiştirmeli ve il müdürlüklerine bildirimde bulunmalıdır. Bu yükümlülüklerini yerine getirmeyen kullanıcılar, 10 bin TL'ye kadar para cezasıyla karşılaşacak. Ayrıca, eksik veya hatalı bildirim yapan kullanıcılar da idari yaptırımlarla karşı karşıya kalacak.

Editör: Haber Merkezi - SK