beyin-sagligim

Tercihlerinizde yapacağınız bazı değişiklikler beyin sağlığınıza olumlu katkı sunabilir

Cheatham, beyni çalıştıran yakıtın yiyecekler olduğunu ifade etti

Nörobilimcilere göre bazı gıdalar, hafıza ve konsantrasyon problemi çeken kişilere yardımcı olabilir.

Kuzey Karolina Üniversitesi Psikoloji ve Nöroloji Bölümü'nden Doç. Carol Cheatham, "Beyin fonksiyonlarını desteklemeye yardımcı birçok besin var" dedi.

YABAN MERSİNİ

Canlı yayında evini ateşe verdi:Tüm izleyenlere benden gelsin dedi! Canlı yayında evini ateşe verdi:Tüm izleyenlere benden gelsin dedi!

yaban-mersini-1

Cheatham, günde 1 ila 1,5 su bardağı yaban mersini tüketilmesini öneriyor

Cheatham'a göre vitamin, lif ve antioksidan deposu yaban mersinleri, beyin fonksiyonlarını da olumlu etkiliyor.

Araştırmalarda, düzenli yaban mersini tüketenlerin yeni bilgiler edinirken daha az zamana ihtiyacı olduğunu gözlemlediklerini söyleyen Cheatham, bu besinlerin hafızayı güçlendirdiğini de ifade etti.

Ceviz ve badem atıştırmak için iyi seçenekler

ceviz badem

SAĞLIKLI YAĞLAR İÇEREN KURUYEMİŞLER, GENEL PROTEİN, ANTİOKSİDAN VE VİTAMİN KAYNAĞI.

Aynı zamanda ceviz, beyin fonksiyonunda önemli bir rol oynadığı bilinen omega-3 yağ asidi açısından zengin bir kuruyemiş.

BEYNE GİDEN MİKROPLASTİKLERİN, DAVRANIŞLARI DEĞİŞTİRDİĞİ KEŞFEDİLDİ

Araştırmalar, günde yaklaşık 10,5 gram ceviz tüketmenin bilişsel performansı geliştirmek için yeterli olduğunu gösteriyor.

Öte yandan ceviz özellikle genç yaşlarda görülen dikkat eksikliğine ve ilerleyen yaşlarda görülebilecek bilişsel gerilemeden korumaya da yardımcı olabilir.

LUTEİN İÇEREN SEBZELER

lutein-min

Japonya'daki Tohoku Üniversitesi'nden Rui Nouchi de ıspanak, lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerdeki lutein adı verilen bileşiğin beyin fonksiyonlarını ve hafızayı etkilediğini söyledi.

Lutein öte yandan fesleğen, maydanoz, lahana, brokoli, ıspanak, marul, kabak, Brüksel lahanası, karalahana, mısır, bezelye, kırmızı üzüm, kivi gibi besinlerde de var.

 YAĞLI BALIKLAR

yağlı balıklar

Uzmanlar yağlı balıkların genel olarak ceviz gibi beyin fonksiyonlarını desteklediği bilinen omega-3 yağ asitleri açısından zengin olduğunu ifade ediyor.

Çok sayıda çalışma, yağlı balık tüketiminin özellikle ileri yaşlarda demans gibi hafızayla ilişkili bilişsel gerileme riskini düşürdüğünü gösterdi

 Yüksek yağ oranı bulunan somon, alabalık, sardalya, ringa balığı, uskumru ve ton balığı gibi balıklar omega-3 açısından zengin besinler arasında yer alıyor.