İçişleri Bakanlığı tarih uzatılmayacak 31 Aralık 2024 son gün, 1 Ocak 2025'te değişiklik yapmayanlar 13 Bin TL Ceza Kesilecek dedi. Türkiye'de yaklaşık 33 milyon ehliyet sahibi kişi var ve bunlardan önemli bir kısmı çipsiz "eski tip" ehliyetlere sahip. Bu ehliyetlerin kullanımının 31 Aralık 2022'de sona ereceği daha önce duyurulmuştu. Fakat pandemi gibi nedenlerden dolayı süreç uzatılmış ve son tarih 31 Aralık 2024 olarak belirlenmişti.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan son açıklamaya göre ise bu tarihin uzatılmayacağı ve 1 Ocak 2025'ten itibaren eski tip ehliyetlerle trafiğe çıkmanın yasaklanacağı net bir şekilde ifade edildi. Bu tarihten sonra eski ehliyetiyle araç kullananlara 12 bin 978 TL trafik cezası kesilecek. Tabi şunuda belirtelim yıl sonu vergi ve ceza artırımlarında bu rakamında zamlardan nasibini alma duru söz konusu. Cezalı duruma düşmemek için yapmanız gereken ehliyeti değişmek. İşte ehliyet değişikliği için yapmanız gerekenler..

Bekçi alımı ne zaman? Bekçiler ne kadar maaş alıyor? Bekçi alımı ne zaman? Bekçiler ne kadar maaş alıyor?

B Sınıfı Ehliyeti Olanlara Uyarı! 13 Bin Tl Ceza Ödeyecek!

Ehliyetinizi Yenilemek Çok Kolay ve Ucuz!

Eski tip ehliyetinizi yenilemek için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün (NÜFUS) web sitesi üzerinden randevu almanız yeterli. Randevu günü gerekli belgelerle NÜFUS'a başvurduğunuzda ehliyetiniz yenilenerek size teslim edilecek.
Ehliyet Yenileme İşlemi İçin Gerekli Belgeler:
•    Kimlik kartı veya pasaport
•    Güncel biometrik fotoğraf
•    Geçerli bir sağlık raporu
•    Kan grubu belgesi (Sağlık raporunda belirtilmişse gerekli değil)
•    Mevcut ehliyet
•    Adli sicil kaydı
•    Yenileme ücreti olarak 15 TL (12 TL harç ve 3 TL değerli kağıt bedeli dahil)
15 TL Ödemek İçin 13 Bin Lira Cezası Riski Almayın!
Ehliyet yenileme işlemi oldukça basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. 15 TL gibi ucuz bir ücret karşılığında 13 bin TL'lik ceza ödemekten ve trafikte sorun yaşamaktan kurtulmak için hemen ehliyetinizi yeniletin!
Unutmayın!
Eski tip ehliyetler 31 Aralık 2024'ten sonra geçersiz olacak. Bu tarihten sonra eski ehliyetiyle araç kullananlara 13 bin TL trafik cezası kesilecek. Ehliyetinizi yenilemek için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün web sitesi üzerinden randevu alabilirsiniz.

Editör: Haber Merkezi - SK