Bursa’da 4.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi Bursa’da 4.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Bakan Özhaseki, Erzincan’da başlayan büyük deprem 35 yıl arayla devam etti

Tuzla’da düzenlenen 5 bin 187 bağımsız bölümün kentsel dönüşümü kapsamında Temel Atma ve Yıkım Töreni düzenlendi. Düzenlenen törene katılan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’de Erzincan ile başlayan büyük depremler 35 yıl arayla farklı illerde devam ettiğini ifade ederek şimdilerde ise bilim adamlarının Marmara’yı işaret ettiğini ifade etti.

Törende konuşan Bakan Özhaseki; “Türkiye’nin en büyük gerçeği depremdir. Son 100 yıl içerisinde denizlerimizde ve karalarımızda meydana gelen 6 ve üzerinde yıkıcı deprem sayısı 231 adettir.

Her sene 2 yada 3 defa 6 şiddetinin üzerine yıkıcı deprem meydana geliyor.  Kaybettiğimiz canların sayısı yaklaşık 130 bin kadardır. Maddi zarar milyarlarca dolar olmuştur. Şu anda da Türkiye’de hala 500’e yakın hareketli fay hattı var. Nerede ne zaman olacağını çok kestiremiyoruz. Bilinen fay hatları var. Zamanında Erzincan ilimizden başlayıp 35 sene arayla Adapazarı ve Gölcük’e kadar gelen, şimdi de Marmara’da beklenilen ve bütün bilim adamlarının işaret ettiği çok önemli bir hareketlenme olduğu bilgisidir. İstanbul için neler yaparız.  İnsanlarımızı güvenle evlerine nasıl oturturuz. İstanbul’da kentsel dönüşümü nasıl sağlarız diye gece gündüz bütün ekibimizle birlikte gayret ediyoruz. Fikir yürütüyor ve proje ortaya koymaya çalışıyoruz. Çünkü Marmara’nın etrafında 7 tane şehrimiz var” ifadelerini kullandı.