Diş ağrısı, pek çok kişinin yaşadığı rahatsız edici bir sorundur. Kişilerde meydana gelen  bu rahatsızlık verici ağrının farklı sebepleri olabilir ve kişiden kişiye değişebilir. Diş sağlığı, genel sağlığımız için kritik bir öneme sahiptir. Peki diş ağrısına sebebiyet verebilecek etkenler nelerdir?

Sağlıklı dişler sadece güzel bir gülümseme için değil aynı zamanda doğru beslenme ve konuşma gibi günlük aktivitelerimiz için de gereklidir. Diş ağrısına sebebiyet verebilecek durumlar aşağıda listelenmiştir.

1.       Ağız Hijyenine Dikkat Edilmemesi

Ağız hijyeni, diş ağrısının en temel etkenleri arasında yer almaktadır. Ağız içinde biriken bakteriler, plak ve tartar oluşumuna yol açar. Ortaya çıkan bu durum da diş eti enfeksiyonlarına ve çürümeye sebebiyet verebilir.

2.       Dişte Meydana Gelen Çürümeler

Diş çürümeleri, diş ağrısının en sık rastlanan durumlar arasında yer alır. Diş yüzeyinde oluşan asitler, mine tabakasını zayıflatarak diş çürümelerine neden olur. Dişlerde meydana gelen bu tür çürümeler, dişlerde hassasiyete ve ağrıya yol açmaktadır.

3.       Diş Eti Rahatsızlıkları

Diş eti rahatsızlıkları da diş ağrısına sebebiyet verebilmektedir. Diş eti iltihapları ve ilerlemiş durumlarda diş eti çekilmeleridişlerin kök yüzeylerini açığa çıkarabilir.

4.       Diş Sıkma ve Gıcırdatma Durumu

Diş sıkma ve gıcırdatma, dişlere fazla stres uygulayan alışkanlıklardır. Dişlerde meydana gelen durumlar sonucunda dişlerde aşınma ve çatlaklar meydana gelebilir.

5.       Ağızda Diş Eksiklikleri

Diş eksiklikleri, diş ağrısına sebebiyet verebilmektedir. Diş aralarında var olan boşluklar, çene yapısını etkileyebilir ve diğer dişlerin kaymasına yol açabilir. Ortaya çıkan bu durum da dişlerde ağrı ve rahatsızlık meydana getirmektedir.

Türk kahvesinin sağlığa faydaları: Gelenekten günümüze gelen lezzet Türk kahvesinin sağlığa faydaları: Gelenekten günümüze gelen lezzet

6.       Sinirsel Sorunlar

Diş ağrısının sinirsel nedenleri de olabilir. Diş köklerindeki sinirlerin tahriş edilmesi veya enfekte olması durumunda şiddetli ağrılar meydana gelebilir.

** Siz değerli okurlarımız için oluşturmuş olduğumuz bu içerikte yazılan bilgiler internet ortamında araştırmalar sonucunda elde edilmiştir. Yukarıda yer alan bilgilerin hiçbirisi öneri niteliği ve kesin bilgi niteliği taşımamaktadır. En güvenilir ve en doğru bilgi için alanında uzman bir diş hekimine başvurmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz!