Diş fırçası seçimi, sağlıklı diş yapısına sahip olmak için oldukça önemlidir. Dişlerimizi düzenli olarak fırçalayarak diş çürüklerine, diş eti hastalıklarına ve kötü nefese karşı büyük bir oranda korunma sağlayabilirsiniz. Peki bu işlemi daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmek için doğru diş fırçası seçmek ne kadar önemlidir?

Diş Fırçası Özelliklerine Dikkat Etmelisiniz!

Diş fırçası seçimi yaparken göz önünde bulundurulup dikkat edilmesi gereken birçok önemli detaybulunmaktadır. Seçeceğiniz diş fırçasının mevcut olan özellikleridiş sağlığınız için çok önemlidir. Diş fırçasının özelliklerinin nasıl olması gerektiği aşağıda maddeler halinde listelenmiştir.

·         Fırça Başlığı

Diş fırçasının başlığı, dişlerin arka kısımlarına ulaşabilen ve ağızdaki her bölgeyi temizleyebilen şekilde tasarlanmış olması gerekmektedir. Alacağınız fiş fırçasının başlığın boyutu, ağız yapınıza uygun olması gerekmektedir. Alacağınız fiş fırçasının yumuşak kılları olması gerekmektedir çünküsert kıllar diş minesine zaman içerisinde zarar verebilir.

·         Diş Fırçasında Yer Alan Kılların Yoğunluğu

Solmuş çiçekleri canlandırmanın yolları: Pratik ipuçları ve bakım teknikleri Solmuş çiçekleri canlandırmanın yolları: Pratik ipuçları ve bakım teknikleri

Diş fırçasının kıllarının yoğunluğu oldukça önemlidir. Yoğun kıllı bir diş fırçası daha etkili olabilmektedir. Fakat, aynı zamanda bu kılların yoğun olması diş minesine zaman içinde zarar verebilir. Diş fırçası seçerken bu etkenden dolayı yumuşak veya orta sertlikte kıllara sahip bir diş fırçası tercih edilmesi oldukça önemlidir.

·         Sap Biçimi

Diş fırçasının sapı, kolayca kavranabilen ve rahat bir şekilde tutulan şekilde tasarlanmış olması gerekmektedir. Piyasada bu şekilde bir sapa sahip olan diş fırçası ile birlikte dişlerinizi çok daha rahat bir şekilde fırçalayabilirsiniz. Diş fırçası seçerken bu konuya ayrıca dikkat etmeniz gerekmektedir.

·         Diş Fırçasının Kafasının Şekli ve Boyutu

Diş fırçasının kafası, dişlerinize uygun şekilde tasarlanmış olmalıdır. Küçük bir kafaya sahip bir diş fırçası, arka dişlerinizi temizlemekte daha etkili olabilirkendaha büyük bir kafa, ön dişlerinizin temizliği için daha bir seçenek olacaktır.