Egzama lezyonlarına kaşıntı da eklenince hastanın yaşam kalitesini ciddi bir şekilde etkileyebilmektedir. El egzaması etyolojik faktörlere göre alerjik, iritan ve atopik egzama şeklinde üç gruba ayrılmaktadır.

Cehaletin faturasını mı ödüyoruz? Cehaletin faturasını mı ödüyoruz?

Egzamaya ne iyi gelir:

Aloe Vera

Uzmanlar aloe veranın cilt üzerinde bulunan sorunlara iyi geldiğini her daim belirtmektedir.  Egzama genellikle kuru ciltten kaynaklanır. Bu nedenle ellerim nemini vermek oldukça önemlidir ama bu nemin doğru şekilde verildiğinden emin olmak çok daha önemlidir. Bu kapsamda aloe vera yaprakları içinde bulunan jel en doğal nemlendiricidir. El egzamasına ne iyi gelir kapsamında her gün eller kuru hissedildiği zaman sürülmelidir.

Kakao Yağı

Kakao yağı cilt için bulunmaz bir nimettir. Çünkü diğer yağların yanı sıra E vitamini doğal olarak içerir. Soğuk preslenmiş şekilde kullanılırsa vitaminler daha yaygın olacaktır. Aynı zamanda cildin nemlenmesini ve yumuşamasını sağlar. Güzel kokusu insanları hiçbir zaman rahatsız etmez. En saf biçimde satın almak en iyisidir. Çünkü bu sayede parabenin karışmasının önüne geçilir Aloe vera jelinde olduğu gibi eller kuru şekilde hissedildiği her zaman uygulanması gerekir.

Tatlı Badem Taşıyıcı Yağ

İçeriğinde anti-inflamatuar ve cilt bariyer onarım etkileri olduğu bilinen bitki kaynaklı ursolik asit ve oleik asit bileşikleri bulunur.  Kurumaların önüne geçmek için banyo yapmadan önce bir saat içinde ellere ve vücudun her tarafına uygulanır. Düzenli şekilde uygulandığı zaman faydalı ve etkili çözümler sunar.

İnek Sütü Alternatifleri

İnek sütleri egzama için en yaygın beslenme tetikleyicisidir. İnek süt içmek egzamaya neden olmayabilir, ancak kişide bulunan egzamanın semptomlarının artmasına neden olabilir. Bundan dolayı belli dönemlerde inek sütü içimlerini kesmek ya da tamamen bırakmak gerekir.  İnek sütüne alternatif olarak tercihe göre değişir, badem ve fındık sütleri bu süte alternatif olabilir. Bunlar dışında yulaf ve pirinç sütünü kullanan birçok kişide bulunmaktadır. Keçi, koyun ve manda sütü lezzetli olan alternatifler içinde bulunur ama kremsi bir tadı vardır. Beslenme alışkanlıklarının elde çıkan egzamayı tetikleme özelliği bulunur. Bunun içinde eldeki egzamadan tamamen kurtulmak için kısa sürede beslenme düzene sokulur. Bu kapsamda gerekirse uzman hekimden yardım ve bilgi almak gerekmektedir.

Kaynak: Haber Merkezi