Erzincan’da siyasi partilerin, aday listeleri en geç 20 Şubat Salı günü saat 17:00’ye kadar il seçim kuruluna teslim edecek, bağımsız adaylarda aynı gün saat 17.00’ye kadar başvuru yapabilecek.

Erzincan 3’ncü Ordu Komutanlığı personeline eğitim verildi Erzincan 3’ncü Ordu Komutanlığı personeline eğitim verildi

Erzincan’da belediye başkan adayları netleşti! Bağımsız aday çıkacak mı?

Yüksek Seçim Kurulunca (YSK), 31 Mart'ta yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimi'ne ilişkin seçim takvimi işliyor. Siyasi partiler, aday listelerini en geç 20 Şubat Salı saat 17.00'ye kadar teslim edecek, bağımsız adaylar da aynı gün saat 17.00'ye kadar başvuru yapabilecek.

ERZİNCAN’ DA BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLARAK AÇIKLANAN ADAYLAR

Cumhur İttifakından Belediye Başkan Adayı: Bekir Aksun

Cumhuriyet Halk Partisinden Belediye Başkan Adayı: Özge Vataner

Yeniden Refah Partisinden Belediye Başkan Adayı: Şafak Soy

HÜDAPAR’ dan Belediye Başkan Adayı: Yusuf Sezgin

Bağımsız belediye başkan adayı olarak şuan için resmi bir açıklama yapılmadı.

Yüksek Seçim Kurulunca (YSK), 31 Mart’ta yapılacak Mahalli idareler Genel Seçimi’ne ilişkin seçim takvimi devam ediyor. Erzincan’daki siyasi partiler, aday listelerini en geç 20 Şubat Salı günü saat 17.00’ye kadar il seçim kuruluna teslim edecek, bağımsız adaylarda aynı gün saat 17.00’ye kadar başvuru yapabilecek.

Erzincan’daki siyasi partiler, il seçim kuruluna teslim ettikleri aday listelerindeki eksiklikleri 22 Şubat Perşembe gününe kadar tamamlayabilecek. Bağımsız adaylar dahil geçici aday listeleri 23 Şubat Cuma günü ilan edilecek, aynı gün listelere itiraz süresi başlayacak. Kesin aday listeleri 3 Mart’ta ilan edilecek.

Bağımsız adayların müracaatı nasıl olunur?

Bağımsız adaylar bulundukları ilçe seçim kurulu başkanlığına giderek adaylık müracaatında bulunabilecekler.

2972 sayılı Kanunun 13. maddesinde; “İl genel meclisi üyeliği, belediye meclisi üyeliği ve belediye başkanlığına bağımsız olarak adaylığını koymak isteyenler, seçime katılacakları seçim çevresinin bulunduğu ilçe seçim kurulu başkanlığına, bu Kanunun adaylık için aradığı şart ve vasıfları haiz olduklarını belirten bir dilekçe ile başvururlar.”

Bağımsız adaylar ne zamana kadar başvuru yapabilir?

Bağımsız adaylar, Yüksek Seçim Kurulunca tespit edilen ön seçim tarihine kadar adaylık için başvurabilirler.  İlçe seçim kurulları, bağımsız adaylara ilişkin listeleri de, ait olduğu seçim çevresine, geçici listeler halinde alışmış usullerle ilan ederler.

Bağımsız adaylık ücreti ne kadar?

2972 sayılı Kanunun 3. Maddesinde; Bağımsız adaylık için başvuranlar, en yüksek derecedeki Devlet memurunun brüt aylığı kadar parayı ilgili mal sandığına yatırarak makbuzunu başvurma belgelerine eklerler.

Belediye başkanı olma şartları nelerdir?

2023 Mahalli İdareler Seçimleri'nde belediye başkan adayı olabilmek için aşağıdaki şartlar aranır:

297 sayılı Kanunun 10. Maddesinde, 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı belediye başkanlığına, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeliğine seçilebilir.

Anayasa ve Kanunlarda yazılı şartlara uygun olarak, seçilme yeterliğine sahip olan her vatandaş, bir siyasi parti listesinden veya bağımsız olarak, il genel meclisi üyeliğine, belediye başkanlığına veya belediye meclisi üyeliğine adaylığını koyabilir.