Erzincan'da hava kalitesi, şehir genelinde yer alan iki trafik hava kalitesi izleme istasyonu tarafından sürekli olarak izleniyor.

Bu istasyonlar, çeşitli hava kalitesi parametrelerini anlık olarak ölçerek, hem trafik kaynaklı hem de ısınma ve tüketici kaynaklı hava kirliliğini belirlemede kritik rol oynuyor. Doğu Anadolu Temiz Hava Bölge Merkezi verilerine göre, Erzincan'da hava kirliliğinin önemli bir endişe kaynağı olmadığı, ancak kış aylarında artış gösterdiği belirtiliyor.

Bir istasyon, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü Hizmet binasının bahçesinde konumlanırken, diğer istasyon Fevzipaşa Caddesi'nde, Büyük Çarşı'nın önünde yer alıyor. Fevzipaşa Caddesi'ndeki istasyon, özellikle trafik kaynaklı hava kirliliğini belirlemek amacıyla kurulmuş olup, diğer istasyon ise, kent merkezinde ısınma ve tüketici kaynaklı kirliliği izlemek için kuruldu.

Şehit Salih Ay’ın adı Erzincan’da yaşatılacak Şehit Salih Ay’ın adı Erzincan’da yaşatılacak


Doğu Anadolu Temiz Hava Bölge Merkezi'nden alınan bilgilere göre, Erzincan merkezinde sanayi tesislerinin olmaması nedeniyle yıl boyunca sürekli bir hava kirliliği yaşanmadığı, mevcut hava kirliliğinin ise, ısınma süreçleri ve motorlu taşıtların egzoz gazları emisyonlarından kaynaklandığı belirtildi.


Erzincan'da kış aylarında hava kirliliğinin artış gösterdiği, en önemli kirlilik kaynağının ise partikül madde denilen toz kirliliği olduğu vurgulandı.
Doğu Anadolu Temiz Hava Bölgesinde yer alan 11 il arasında, ölçülen parametrelere göre en iyi hava durumuna sahip şehirlerin Artvin ve Rize olduğu belirtilerek, istasyonlarda yapılan ölçümlerde, partikül madde, kükürt dioksit, azot oksitler, ozon ve karbon monoksit düzeylerinin takip edildiği ifade edildi.


Erzincan'ın hava kalitesini sürekli izleyerek, şehirdeki yaşam kalitesini artırmak ve çevresel farkındalığı geliştirmek adına atılan bu adımlar, gelecek nesiller için daha temiz bir çevre oluşturma yolunda önemli bir girişim olarak değerlendiriliyor.

Ölçüm sonuçlarını görmek isteyen vatandaşlar, Hava İzleme (havaizleme.gov.tr) veya Sürekli İzleme Merkezi (SIM) uygulaması üzerinden sonuçlara erişebilir.