Erzincan'da sizde çöp atıklarından ücretsiz gaz elde edip ocak yakabilirsiniz! Nasıl mı?

Erzincan Deneyap atölyesinden çok düşük maliyet ile herkesin yapabileceği ve aile ekonomisine destek olunacak bir oluşum. Evlerinizdeki çöplerden, atıklardan ve hayvan dışkılarından oluşturulan metazgazı oluşturulan düzenek ile mini bir ocağa dönüştürebilirsiniz.

Öğrencilere finansal destek: YÖK ve KYK'dan burslara önemli zam Öğrencilere finansal destek: YÖK ve KYK'dan burslara önemli zam

Erzincan Deneyap atölyesinde eğitmen olan Meryem Azra Yayla, metan gazı ile gerçekleştirdiği bir deney sayesinde mini bir ocak oluşturmuş oldu.

Yayla; “metan gazının bu tarz yerlerde oluşması aslında 1800’lü yıllara New York’ta kanalizasyonlardan çıkan biyogaz kullanarak sokak lambalarında kullanılması bize ışık olmuştur” ifadelerini kullandı.

Eğitmen Yayla; “Metan gazı ile beraber deney yaptık. Biyogaz deneyimiz. Kullandığımız gübre ile beraber metan gazı oluşturuyoruz. Metan gazını folyu balonda biriktiriyoruz. Bu balona bağlı vanaları açtığımızda ispirto ocağımıza geliyor. Bu gazı yaktığımızda mini bir ocak yakmış oluyoruz. 1800’lü yıllara New York’ta kanalizasyonlardan çıkan biyogaz sonucunda şehri çok ağır kokular basmış.   Bu kokuların üzerinden çıkan inceler yaptıklarında, bu gazın yanıcı özelliği olduğunu keşfetmişler. Bu kokuyu önlemek için Londra sokaklarında ki gaz lambalarını bu gazlardan elde ederek kullanmışlar. Hem sokaklardaki kokuyu önlemişler hem de gece aydınlatmayı sağlamışlar. Biyogazın mantığı buradan geliyor. Kökü buraya dayanıyor. Bu yanıcı gazları ocaklarda,ev ısıtmalarında kullanmaya başlamışlar.  Deneyimizin maliyeti çok düşük. Atık malzemelerden oluşuyor. Çöpleri, atık malzemeleri, ve gübreleri bir fanusa koyup bir folyoda biriktirdiğiniz zaman bunu kolayca elde edebilirsiniz. Oldukça kolay kullanımlıdır. “ dedi.