Uzmanların yapmış olduğu açıklamaları incelediğinizde Merkez Bankası’nın Alacağı Faiz Kararları Enflasyona Bağlı mı? Sorusuna yanıt alabileceksiniz. Para politikası kurulunu 500 baz puan artıran ve yüzde 45’ten yüzde 50’ye çıkaran TCMB kararı çeşitli uzman isimler tarafından değerlendirilmektedir.

Enflasyonun tahminlerde olduğu gibi açıklanması halinde faiz artırımının gerçekleşmeyeceğini vurgularken, enflasyonun artması halinde faizin de yükseleceği görüşü aktarılmıştır. Uzmanlar tarafından ele alınan faiz artışının nedenleri ve sonuçları aktarılmakta olup, tahminlerin ne yönde olduğuna da değinilmektedir.

Beklentilerin üzerinde gelen bu faiz artışı kararının, 2024’teki planlara göre ilerlenmesi halinde yenilenmeyeceği ve tekrar bir artışın yapılmayacağı konusunda fikirler paylaşılmaktadır. Enflasyona yönelik tahminlerin yıl sonunda bozulması ve yüksek bir enflasyonun çıkması halinde yeni bir faiz artışının söz konusu olabileceği de belirtilmektedir.

Merkez Bankası Faizleri Neden Artırdı?

Bir önceki faizin 45 olduğu, yeni faiz artırımı ile birlikte 50’ye yükseltildiği aktarılmaktadır. Ancak beklentilerin bu artışın yaşanmamasına ve 45 değerinde bırakılmasına yönelik olduğu açıklanmaktadır. Yurt içinde yapılan tahminlerde 45’te kalması beklenirken, yurtdışında ise yüzde 50 niyetinde olmalarının tahminin ötesinde olduğu belirtilmektedir.

2024 yılının Türkiye'de tahvil piyasasının önemine vurgu yapılırken, verimli geçeceğine dair söylentilerin olduğu da aktarılmaktadır. Tahvil faizi yükselmesi durumunda yurt dışından kaynak girişi olduğu varsayıldığında ise daha fazla kazanmaları söz konusu olacaktır. Yorumların ise genel itibariyle 45 seviyesinde kalması yönünde olduğu aktarılmaktadır.

Merkez Bankası tarafından Şubat ayında yayınlanmış olan para politikası özeti ve enflasyon raporu incelendiğinde enflasyon oranındaki ana eğilimindeki bozulmanın belirgin bir şekilde görülmesi halinde politika sıkılaştırma yapılacağı söylenirken, faiz oranlarının ise sabit bırakılmasının öngörüldüğü belirtilmektedir.

Göç İdaresi Başkanlığı’na 200 Güvenlik görevlisi alınacak Göç İdaresi Başkanlığı’na 200 Güvenlik görevlisi alınacak

Yurt içinde beklenmeyen, ancak yurt dışında 50 seviyelerinde olabileceği öngörülen faiz artışıyla birlikte Merkez Bankası’nın bundan sonraki adımı da merak edilmektedir. Mevcut durumlara bakıldığında 12 aylık enflasyon ve yıl sonu itibariyle tahminler 36 civarında kalmaktadır. Enflasyonda yeni bir artışın görülmesi halinde, 40 seviyelerine çıkması ihtimalinin gerçeğe dönüşmesi durumunda yeni bir faiz artışının gündemde olacağı da aktarılmaktadır.