Son zamanlarda göz enfeksiyonlarına sebep olabilen virüslerin etkisiyle hastaneye başvuranların sayısında artış yaşanıyor.

Uzmanlar el hijyenine dikkat edilmesini, kişisel eşyaların ortak kullanılmamasını ve belirtiler baş gösterdiğinde vakit kaybetmeden biz uzman başvurulmasını söylüyor.

Göz enfeksiyonu nasıl bulaşıyor?

Göz kapaklarında şişlik, gözlerde kızarıklık ve sulanma belirtileriyle baş gösteriyor. Tüm bunlar göz enfeksiyonlarına sebep  olan virüslerin, yani adenovirüslerin semptomları arasındadır.

El hijyenine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Göz Hastalıkları Uzmanı op. Dr. Gülşah Tezcan, "Göz enfeksiyonu bulaşıcı bir hastalıktır. Çoğunlukla toplu olan toplu yaşanan yerlerde çocuklar kreşte özellikle bu hastalığı okullarda bulaşabiliyor. İlerleyen dönemde gözün şeffaf tabakası kornea tabakasında lekeler oluşuyor. Göz enfeksiyonunun aslında süreçte çok ciddi bir komplikasyonu." İfadelerini kullandı

Adenovirüsler 1 hafta içinde bulaşabiliyor ve her yaş grubunda seyrediyor. Uzmanların göz enfeksiyonlarından korunmak için uyarıları bulunuyor. Op. Dr. Tezcan, "Hastalıkta temastan kaçınmak çok önemlidir. Çok bulaşıcı bir hastalıktır. Yüzü ve  gözü elledikten sonra herhangi bir yere dokunmadan muhakkak elleri yıkamalıyız. Bunun yanı sıra makyaj malzemelerinin de ortak kullanılmaması oldukça önemlidir." dedi.

Türk kahvesinin sağlığa faydaları: Gelenekten günümüze gelen lezzet Türk kahvesinin sağlığa faydaları: Gelenekten günümüze gelen lezzet

Semptomlar meydana geldiğinde hastalığın bulaşma riskini önlemek için uzmana  başvurulması gerekiyor.