Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Genel Sekreteri Dersim Gül, kurumu adına, TBMM İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonuna sunum yaptı.

Vali Aydoğdu, güvenlik önlemlerini inceledi Vali Aydoğdu, güvenlik önlemlerini inceledi

Komisyon toplantısında konuşan Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, "Karşımızda Türkiye'nin en güçlü meslek kuruluşu var. TMMOB Türkiye ve bizler için son derece kıymetli. Özellikle meslek kuruluşlarının düşüncelerini söylemesi kimseyi rahatsız etmemeli, çünkü siz tamamen bilimin ışığında teknik verilerle konuşma yapmaktasınız. Sizin uyarılarınıza bakılmış olsaydı benim 9 canım bugün aramızda olurdu. Bugün esas işin içinde olan arkadaşlarımızı dinleyeceğiz" dedi. 

Lcmdnkzs1

TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül, facia öncesinde, İliç’teki altın madeni işletmesi faaliyetlerine son vermesi ve kapatılması gerektiğini ifade ettiklerini söyledi. Madenin konumu itibariyle Fırat Nehri gibi su toplama havzası içerisinde yer alması, arazinin topografyası, eğimi yapısı gibi nedenlerle kapatılmasının uygun olacağını hep savunduklarını belirtti. 

TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül, kanunlarına göre; "doğal zenginliklerin ve kaynakların istisnai durumla hariç olmak üzere devlet tasarrufu himayesinde" olması gerektiğini kaydetti.

Edinilen bilgiye göre, TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül, maden sahasında kaza öncesinde yaşanan olayların iyi bir şekilde irdelenmesi gerektiğini kaydederek, "İliç'le ilgili izin ve lisansların kalıcı olarak iptal edilmesi, işletmenin kalıcı olarak kapatılması gerekiyor" dedi.

Editör: Haber Merkezi - SK