Geçtiğimiz yıl mayıs seçimleri arefesinde ilan edilen, doğalgaz faturalarında 25 m3'lük harcamanın devlet tarafından karşılanması uygulaması 1 Mayıs 2024'te sona erdi. Gözler bu uygulamanın devamı için TBMM'ne çevrildi.

Emekli askerlere konuşma yasağı getiren hüküm kanun teklifinden çıkarıldı Emekli askerlere konuşma yasağı getiren hüküm kanun teklifinden çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Karadeniz'de doğalgaz bulunduğu açıklamasının ardından bir yıllık fatura desteği de açıklanmıştı. Desteğin sona ermesinin ardından TBMM'de bu sürecin uzatılması için adımlar atılıyor. 

Bu doğal gaz desteği uygulaması kapsamında, toplamda 19,7 milyon haneye 1 yıl boyunca 43 milyar lira devlet desteği sağlandığı açıklandı.

Uygulama sayesinde, aylık ortalama 25 metreküpe denk gelen mutfak ve sıcak su tüketimi için gereken doğal gazın bedeli bir yıl boyunca faturalardan düşürülmüştü.

Muğla Milletvekili Cumhur Uzun tarafından Meclis'e sunulan yasa tasarısının detayları netleşti. Bu tasarıya göre, 1 Mayıs 2025 tarihine kadar her haneye 25 metreküp doğal gaz desteği verilecek ve bu miktarın faturası devlet tarafından karşılanacak.

TBMM’ye, Doğal Gaz Piyasası Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin bir yasa tasarısı sunuldu. Bu tasarı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda onaylandığı takdirde, ülke genelinde 1 yıl süreyle ücretsiz doğal gaz desteği sağlanmasını öngörüyor.

Doğal gaz desteğine ilişkin bu yasa tasarısı, TBMM'de kabul edilmesi durumunda Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Editör: Haber Merkezi - SK