Havaların ısınması ile birlikte Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde kene ısırması sonucu onlarca kişi hayatını kaybetti yetkililer vatandaşlara uyarılarda bulunuyor.

Havalar ısında çiftçiler bağlarda çalışırken yaz tatili ile birlikte piknik alanları da dolup taşmaya başladı. Vatandaşların ise korkulu rüyası kene konusunda vatadaşların dikkat etmesi gerekiyor. Erzincan Sağlık İl Müdürlüğü keneler hakkında bir açıklama yaptı. Yetkililer; “Kene ısırması sonrasında hastalık belirtileri. Hastalık ateş, ani başlayan baş ağrısı, kas ağrısı, kırıklık, halsizlik ve belirgin iştahsızlıkla başlar. Bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal gibi şikayetlerle görülüyor. İlk günlerde yüzde ve göğüste kızarmalar ve kanamalar ortaya çıkabiliyor.
Göğüs ve karından başlamak üzere vücuda yayılan küçük nokta şeklinde kanamalar oluşuyor ve bu kanamalar daha da büyüyerek vücuda yayılıyor. Hastalık tablosuna burun ve dişeti kanamaları da eşlik ediyor.
Nasıl bulaşıyor?
Hastalık insanlara kenelerin ısırması veya kenelerle temas sonucu bulaşıyor. Evcil hayvanlara da aynı şekilde bulaşabiliyor. Ancak, hastalık hayvanlarda belirtisiz seyrederken insanlarda ölüme neden oluyor. Yabani kemirici hayvanlar, kuşlar ve keneler hastalığın doğadaki saklayıcısı rolünü üstleniyor.
Keneler beslenmek için bu hayvanlardan kan emerken aldıkları virüsü insanlardan kan emerken bulaştırıyor.
Hastalık kene ısırmasının yanı sıra, vücudunda virüs bulunan hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya diğer dokularına temas etmekle bulaşabildiği gibi bu hastalığa yakalanmış insanların kan veya vücut sıvılarına temas sonucu da bulaşabiliyor” dediler.

Bu kan grubundakilerde mide kanseri riski fazla! Bu kan grubundakilerde mide kanseri riski fazla!

Editör: Haber Merkezi - FC