Kayseri 12'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı'ndan havalanan SF-260D tipi eğitim uçağı kaza kırıma uğradı. Acı olayın ardından pilotların kendi canlarını hiçe saydıkları ortaya çıktı.

Şehit 2 Pilot Son Anda 20 Kişinin Hayatını Kurtardı 1

Uçağın düştüğü tarlada aralarında çocukların da olduğu 20 mevsimlik işçi vardı. Görgü tanıklarının ifadesine göre pilotlar son anda yön değiştirerek işçilerin hayatını kurtardı.

Yolun Sonu Bayram Olsun Yolun Sonu Bayram Olsun

Şehit 2 Pilot Son Anda 20 Kişinin Hayatını Kurtardı 2

İşçiler, "Bize doğru gelirken bizi fark etti. Üzerimize gelmesin diye yüzüstü aşağı indi." dedi. 

Şehit Pilot Albay Uğur Yıldız, Hava Kuvvetleri'nde uzun yıllar boyunca görev yaptı. Meslek hayatı boyunca jet motor sistemlerindeki uzmanlığıyla tanındı. Şehit Pilot Albay Gökhan Özen ise 48 yaşında ve 9 yaşında çocuğu vardı. Şehidin ağabeyinin de pilot albay olduğu öğrenildi.

Şehit 2 Pilot Son Anda 20 Kişinin Hayatını Kurtardı

Eğitim uçağı neden düştü?

Kaza kırım ekibinin uçağın enkazı üzerindeki çalışmaları sürüyor. Başlangıç uçuş eğitiminde kullanılan bu uçak tipinde fırlatma koltuğu sistemi bulunmuyor. 

Pilotların telsizle herhangi bir acil durum çağrısında bulunmadığı öğrenildi.

Uçak bakım sürecindeyken tecrübe uçuşları iki pilot tarafından yapılıyor. Çünkü pilotlardan biri manevra yaparken diğer pilot da uçaktaki sistemlerin doğru çalışıp çalışmadığını not alıyor.

Kaza kırım ekibinin ön raporunun ardından bakım ve onarım işlemlerinde bir eksiklik ya da ihmal olup olmadığına ilişkin inceleme yapılması da bekleniyor.

Pilotların hayatını kaybettiği uçak kazası bölgedeki bir evin güvenlik kamerası tarafından sesli ve görüntülü olarak kaydedildi.

Şehit 2 Pilot Son Anda 20 Kişinin Hayatını Kurtardı 4

Görüntülerde uçağın bir süre motor sesinin duyulduğu, motor sesinin kesilmesinin ardından uçağın hızla yere dik şekilde düştüğü, ardından da ay çekirdeği tarlasında alev topunun yükseldiği görüldü.

Görüntülerde, tarım işçileri ve vatandaşların uçaktaki alevlere su döktükleri, bazılarının ise ay çekirdeklerini sökerek alevlerin üzerine attığı, bazı vatandaşların da elleri ile tarladaki toprakları alevlere atarak söndürmeye çalıştıkları görüldü.

Editör: Haber Merkezi - SK