Sosyal medya platformlarının yerel seçim stratejileri

Türkiye’de 31 Mart 2024’te yapılan seçim ile ilgili sosyal medya platformları ne şekilde hazırlandı? İşte ayrıntılar…

Türkiye bugün mahalli iadeler seçimi için sandık başına gitti. Şimdi ülkemizin 5 yıllık geleceğine hazırlık yapacak bu seçim için sosyal medya platformları nasıl hazırlandı? İşte sosyal medya platformlarının aldıkları önlemlerin ayrıntıları…

Türkiye’de yapılan mahalli idareler seçimi için, her seçimde olduğu gibi bu seçimde de sosyal medya platformları ön planda olacak

Bakan Işıkhan’dan İliç’te maden kazasında hayatını kaybeden işçinin ailesine ziyaret Bakan Işıkhan’dan İliç’te maden kazasında hayatını kaybeden işçinin ailesine ziyaret

Özellikle, sosyal medyada yayılan yanlış bilgilerin dezenformasyon amaçlı önlenmesi için şirketlere büyük görev düşüyor. Facebook ve instegram’ı bünyesinde bulunduran meta, yerel seçimlerde çeşitli önlemleri hayata geçirdi.

PAYLAŞILAN GÖNDERİLER İNCELENECEK

Alınan önlemler kapsamında, yapay zeka ve dijital teknikleri kullanarak yanlış bilgilendirme ve manipülasyonla mücadeleyi yoğunlaştırıyor.

Örnek olarak, bir sosyal mesele, seçim veya siyasetle ilgili reklam içeriği, dijital olarak oluşturulmuş veya üzerinde oynanmış gerçekçi bir görsel, video veya ses kaydı içeriyorsa, reklam verenlerden konu ile ilgili açıklama yapılması isteniyor.

Reklam veren, içeriğin dijital olarak oluşturulduğunu veya üzerinde oynandığını belirttiğinde, Meta bu bilgileri reklama ekleyerek kullanıcıları bilgilendiriyor.

Bu şekilde alınan önlemler, yanlış bilgilendirme ve manipülasyonla mücadelede önemli adımlar olarak görülüyor ve sosyal medya platformlarının sorumlulukları artmış oluyor.

Sosyal Medya 1

GERÇEĞE UYMAYAN İÇERİKLER KALDIRILIYOR

Meta Türkiye ve Azerbaycan Kamu Politikaları Müdürü Sezen Yeşil yaptığı açıklamada, yapay zeka veya insan tarafından oluşturulan ilkeleri ihlal eden içerikleri kaldırdıklarını belirtti. Ayrıca, bağımsız haber kaynak doğrulayıcı ortaklarının viral yanlış bilgileri değerlendirip puanladığını ifade etti.

Meta, seçimlere müdahaleyi engellemek amacıyla uzmanlaşmış ekipler oluşturdu. Bu ekipler, sofistik ağlar kullanarak kamusal tartışmaya müdahale etmeye çalışan bazı sayfaları, grupları ve hesapları inceliyor.

Facebook ve Instegram’da spam ve yanlış bilgiler de dahil olmak üzere ‘Topluluk Standartları’na aykırı olan içerikler hakkında işlem yapılıyor. Bu içerikler, insanların seçimlere katılımına müdahale etme riskine katkıda bulunabilecek nitelikte olabilir.

FACEBOOK VE İNSTEGRAM REKLAMLARI ŞEFFAF OLACAK

Meta Türkiye ve Azerbaycan Kamu Politikaları Müdürü Sezen Yeşil yaptığı açıklamada, Facebook ve instegram’da reklamların şeffaflığını ve seçimlerin dürüstlüğünü artırmak için sürekli olarak çalıştıklarını belirtti.

TikTok 31 Mart Mahalli idareler seçimleri için yeni bir yöntemle harekete geçti.

TİKTOK DA TEYİT.ORG İLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE

TikTok, 31 Mart 2024 yapılan ‘Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde sonuçların ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından açıklanmadan çeşitli iddialarda bulunan içeriklerin görünürlüğünü azaltmak için “Teyit.org” ile işbirliği yapacak.