Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi  Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, bir konferans için geldiği Edirne’de

yapmış olduğu konferansta Türkiye’de yeni faylar olduğunu açıklad.

Erzincan'ada değinen Özbilir 193 yılında Erzincan'da meyadan gelen depremin ardından hareketli bir deprem aktivitesi gözlemlenmeye başlandığını belirtti.

 6 Şubatta Kahramanmaraş merkezli  depremlerin  , birkaç fayın birleşerek aynı anda kırıldığı ender depremlerden olduğuna dikkati çekti.

Türkiye'nin farklı bölgelerinde depremlerin yaşanabileceğine vurgu yapan Sözbilr konuşmalarına şöyle devam etti:

Türkiye'de 485’in üzerinde diri fay parçası var. Bunlar 5,5 büyüklüğünün üzerinde depremler üretebilir.

Pazar günü bu iller dikkat! Yağışlar devam ediyor sel, dolu, su taşkınları... Pazar günü bu iller dikkat! Yağışlar devam ediyor sel, dolu, su taşkınları...

Yapılan bilimsel çalışmalarımıza göre  her ilimizde fay var.  Faylarımız sürekli artacak, hiçbir zaman azalmayacak.

Denizdeki faylar da gündemde.

 Haritalandırma süreci başlamış durumda. MTA ve ilgili kuruluşlar tarafından yapılıyor. Bilim insanları olarak fayları tanımak için çalışıyoruz.”

 Sözbilir, depreme karşı güvenli yapılar oluşturulması gerektiğini vurguladı. Özellikle 2000 yılı öncesi yapılan binalarda sorunlar bulunduğuna işaret etti.

Bazı binalar deprem yönetmeliklerine göre, olması gerektiği gibi yapılmamış. Olması gereken yerde yapılmamış, fayların üzerinde, sıvılaşmanın olduğu yerlerde yer alıyor binalarımız.

Özellikle yine kentsel dönüşüme dikkat çeken Özbilir :Bina bazında yapı stoku envanteri çıkartılmalı.

Binaların depreme karşı nasıl dayanıklı yapılabilir bunu çok iyi ortaya koymak gerekiyor. Bunlarla ilgili çalışmalarımız sürüyüror dedi.

Kaynak: Haber Merkezi