Türkiye, yabancı turistler tarafından en çok tercih edilen tatil ülkelerinden biri. Pek çok doğal güzelliğin olduğu ülkemiz plajları ve sahilleriyle de göz dolduruyor. Uluslararası Çevre Eğitim Vakfının 2020 yılı değerlendirmeleri sonucunda, 486 plajı “Mavi Bayrağı” hak eden Türkiye, İspanya ve Yunanistan’dan sonra dünyanın en çok mavi bayraklı 3’üncü ülkesi oldu. Bir süredir içinde bulunduğumuz pandemi sürecinin ardından yavaş yavaş normalleşmeye başlamışken tatil planları da yapıldı. Yaz tatili için henüz bir plan yapmadıysanız sizi içeriğimize alalım. Pırıl pırıl denizi, altın kumlarıyla Türkiye’nin en temiz plajları ve özelliklerini listeledik.

1. Kaputaş Plajı / Antalya

Türkiye’nin en güzel plajı olarak dünya basınında adını duyurmuş Kaputaş Plajı, Kaş-Kalkan karayolu üzerinde bulunuyor. Bu nedenle de ulaşım biraz zor. Buraya gelmek isteyenlerin araçlarını yol kenarına park edip 187 basamaklı merdivenden plaja inmeleri gerekiyor. Ancak kesinlikle buna değiyor. Turkuaz denizi ve altın kumlarıyla Kaputaş Plajı ziyaretçilerini büyülüyor.

2. Patara Plajı / Antalya

2020 yılının turizm teması olarak belirlenen Patara da Antalya’nın en güzel plajlarından biri. Patara Plajı, Patara antik kenti yakınında bulunuyor. Bu nedenle de bölgeye oldukça fazla ziyaretçi çekiyor. Patara, bu bölgedeki en büyük plajlardan biri. Kumsalı 12 kilometre uzunluğunda olan Patara, İngiliz seyahat yazarları tarafından Avrupa’nın en temiz plajı seçildi

3. Çıralı Plajı / Antalya

Çıralı Plajı, carette carettalara ev sahipliği yapan harika bir plaj. Antalya şehir merkezine yaklaşık olarak 84 kilometre uzaklıkta bulunan bu plajın kuzeyinde Yanartaş, doğusunda Olimpos bulunuyor. Çıralı, doğal ve tarihi güzelliklerinin korunması için sit alanı ilan edilen bir destinasyon.

4. Kalkan Halk Plajı / Antalya

Kalkan’ın merkezinde bulunan Kalkan Halk Plajı’nın kumsalı küçük çakıl taşlarından oluşuyor. Bu nedenle kumsal sevenler için ideal bir plaj değil. Ancak denizde de küçük çakıl taşları olduğu için dalgalardan sonra denizde su bulanıklaşmıyor ve hep berrak. Soğuk bir suya sahip olan plaj, tatilcilerin en çok tercih ettiği plajlardan biri.

5. Kleopatra Plajı / Alanya

Alanya Kalesi’nin eteklerinde yer alan ve Alanya’nın simgesi haline gelen bu plaj, kartpostallardan çıkmış gibi gözüken görüntüsüyle herkesi büyülüyor. Plaja neden Kleopatra denildiğine gelince; söylentilere göre, Romalı bir general Alanya ve çevresini Mısır Kraliçesi Kleopatra’ya hediye etmiş. Kleopatra ise sık sık banyo yapmak için bu plajda denize giriyormuş. Bu nedenle de plajın adı zaman içerisinde Kleopatra Plajı olarak anılmaya başlamış. Kleopatra Plajı, Türkiye’nin en temiz plajları arasında yer alıyor.

6. İztuzu Plajı / Ortaca

Muğla ilinin Ortaca ilçesine bağlı olan Dalyan beldesi yakınlarındaki bu plaj, yaklaşık 4.5 km uzunluğa sahip. Tatlı ve tuzlu suyun birlikte çevrelediği İztuzu Plajı, bu özelliğiyle dünyada en nadir bulunan plajlardan biri. Caretta carettalara ev sahipliği yapan bu plaj akşam 20.00 ile sabah 08.00 arasında arasında halkın kullanımına kapalı. Ülkemizin en temiz plajlarından biri olan İztuzu, dünya çapında ilgi görüyor.

7. Kelebekler Vadisi / Fethiye

350 metrelik kayalıklarla çevrili olan Kelebekler Vadisi, adeta bir cennet. Kelebekler Vadisi’ne karayoluyla ulaşmak mümkün değil. Vadiye Fethiye’den kalkan teknelerle ulaşım sağlıyorsunuz. Genelde kamp yapmak için tercih edilen bu alanda gün doğumunu beklemek de inanılmaz keyifli. Masmavi ve berrak görüntüsüyle denizi ise adeta sizi büyüleyecek.

Klbk

8. Ölüdeniz / Fethiye

Ülkemizin plajları arasında dünya çapında en meşhur olanı Ölüdeniz Plajı. Sularının bir yükselip bir alçaldığı, ancak genellikle sakin ve sığ bir suya sahip olan Ölüdeniz’in temizliğine ise diyecek yok. Mavi Bayraklı plajlardan biri olan Ölüdeniz, mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri.

9. Kleopatra Plajı / Sedir Adası

Gökova Körfezi’nin maviliklerinde yer alan Sedir Adası’ndaki “Kleopatra Plajı”, yerli ve yabancı turistlerin gözdesi. Söylenenlere göre; Antonius, Mısır Kraliçesi Kleopatra için Mısır’dan gemilerle bu plaja özel kumlar getirtmiş. Plajın kumsalı ve denizi ise olağanüstü güzellikte. Plajın altın sarısı kumları Türkiye’de başka hiçbir yerde yok. Bu nedenle de plaja terlikle girmek, kumların olduğu bölgede güneşlenmek ve plajdan yanınızda götürmek için kum almak yasak.

10. İncekum Plajı / Marmaris

İncekum Plajı Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan Çamlı Köyü’ne bağlı bir plaj. Plaja ulaşım traktörlerin çektiği bir çeşit römork olan çekçek yoluyla sağlanıyor. Plaj yoluna araba girmiyor. Plajın en büyük özelliği ise size tropik bir adada olduğunuz hissini vermesi.

11. Ortakent Kargı Plajı / Bodrum

Kargı Plajı diğer adıyla Camel Beach, Bodrum’un en temiz koylarından biri. Kumsalıyla ve denizin berraklığıyla kendine hayran bırakan bu plaja ulaşım da son derece kolay. Plaja Bodrum merkezden araçla ya da tekneyle ulaşmak mümkün.

12. Sarımsaklı Plajı / Ayvalık

Sarımsaklı Plajı, Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesine bağlı Küçükköy beldesinde bulunuyor. Ayvalık denilince akla ilk gelen yerlerden olan Sarımsaklı Plajı, ilçe merkezine 8 km uzaklıkta. 7 km uzunluğundaki kumsalı ve berrak deniziyle tatilcileri mest eden bu kumsal Türkiye’nin en temiz plajlarından biri.

Ass

13. Kadırga Koyu Plajı / Assos

Assos’un en güzel koyu olan Kadırga Koyu’na arabayla ya da otobüsle ulaşım mümkün. Doğanın içerisinde saklı bir cennet olan bu koy, oldukça temiz bir denize sahip. Tatilcilerin en sevdiği konumlardan biri olan Kadırga Koyu’nun uzun ve taşlık bir plajı bulunuyor.

14. Akvaryum Koyu / Bozcaada

Bozcaada son yılların en çok tercih edilen tatil beldelerinden biri. Akvaryum Koyu ise Bozcaada’nın incisi. Tertemiz berrak suyuyla, yüzerken denizin dibini net bir şekilde görebileceğiniz bu koy, dalış yapmak isteyenler için de ideal. Ancak koyda herhangi bir tesis bulunmuyor. Bu nedenle de gitmeden önce ihtiyaçlarınızı yanınıza almanızda fayda var.

15. Ayazma Plajı / Bozcaada

Ayazma Plajı, Bozcaada’nın en sevilen noktalarından bir diğeri. Suyunun soğukluğu ile bilinen plaj, altın rengi kumlarla kaplı. Oldukça geniş bir plaja sahip olan Ayazma’ya ulaşım da kolay.

16. Akbük Koyu / Gökova

Gökova Körfezi’nin en benzersiz ve en vazgeçilmez tatil bölgelerinden biri olan Akbük Koyu, sakinliğiyle herkesi büyülüyor. Eğer sakin ve temiz bir plajda tatilinizi geçirmek istiyorsanız Akbük koyu tam size göre.

Yargıtay Son Noktayı Koydu: Kiracısını Rahatsız Eden Yandı! Yargıtay Son Noktayı Koydu: Kiracısını Rahatsız Eden Yandı!

Akb

17. Ovabükü Koyu / Datça

Türkiye’nin en temiz plajları arasında yer alan Ovabükü koyu, Datça’da bulunuyor. Koya, Datça’nın zorlu ve engebeli yolarından geçerek ulaşılabiliyor. Ancak kesinlikle bu yolculuğa değiyor. Çünkü koy berrak sulara ve oldukça teniz bir kumsala sahip. Ayrıca plaj oldukça geniş.

18. Kız Kalesi Halk Plajı / Mersin

Tatilinizi Mersin’de geçirecekseniz mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri kız Kalesi Halk Plajı. Kızkalesi Plajı Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı mavi bayraklı bir plaj. Bulunduğu belde ve plaj ismini, sahilin yaklaşık 450 metre açığında yer alan Kız Kalesinden alıyor. Kız Kalesi’nin karşısına konumlanmış bir plaj olan Kız Kalesi Halk Plajı, alabildiğine mavi bir denize sahip.

19. Kum Denizi Halk Plajı / Urla

İzmir tatil için en çok tercih edilen illerinden biri. Her yanı ayrı güzel olan İzmir’de tatilinizi Urla ya da yakınlarında geçirmeyi planlıyorsanız, Kum Denizi Halk Plajı’nı mutlaka görmelisiniz. Urla’nın Mavi Bayraklı tek plajı olan Kum Denizi Halk Plajı, masmavi deniziyle ziyaretçilerini ağırlıyor.

20. İnkumu Plajı / Bartın

Batı Karadeniz’in en temiz plajlarından biri olan İnkumu Plajı, incecik kumlarla kaplı. Karadeniz’de olmasına rağmen dalgasız ve sakin bir denizi sahip olan plaj size harika bir tatil vaad ediyor.

Editör: Haber Merkezi - SK