Bakan Bolat motosiklet fiyatları düşecek müjdesini verdi! Bakan Bolat motosiklet fiyatları düşecek müjdesini verdi!

TÜVTÜRK'ün yeni düzenlemesiyle gaz emisyon testini geçemeyen araçlar, trafikten men edilme riskiyle karşı karşıya. Araç sahipleri, bu kritik testi geçebilmek için daha fazla dikkat göstermeli.

ÖNEMLİ DUYURU

TÜVTÜRK, araç muayenelerinde hayati bir değişikliğe imza atarak milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren bir duyuru yaptı.

Egzoz gazı emisyon ölçüm testini geçemeyen veya bu testi yaptırmayan araçların artık trafikte ağır kusurlu araçlar olarak kabul edileceği bildirildi.

Ancak, bu yeni düzenleme sonrasında, pek çok araç sahibinin muayene istasyonlarına başvurduğu ve 77 şehirde gezici istasyonlarda bu hizmetin yetersiz olduğu konusunda sıkıntılar yaşandığı ifade edildi.

TÜVTÜRK tarafından yapılan açıklamada, egzoz gazı emisyon ölçümünün, araç muayenesinin kritik bir parçası olduğu ve bu testi yaptırmayan araçların artık trafikte ağır kusurlu olarak kabul edileceği vurgulandı.

Araç muayene raporları artık dijital ortama taşınıyor. Bu sayede kağıt tüketiminin azaltılması ve çevresel etkinin en aza indirilmesi amaçlanıyor. Ayrıca, araç sahipleri muayene raporlarına SMS ve e-posta yoluyla erişebilecekler.

ARAÇ MUAYENE PERİYOYLARI

Araç muayene periyotlarına ilişkin önemli bilgiler de paylaşıldı. Hangi araçların ne sıklıkla muayene edilmesi gerektiği detaylı bir şekilde açıklandı.

Resmi/ hususi araçlar: İlk üç yaş ve sonrası için her iki yılda bir muayene edilmelilerdir.
Lastik tekerlekli araçlar: İlk üç yaş ve sonrası için her 3 yılda bir muayene edilmelilerdir.
Diğer motorlu araçlar: İlk bir yaş ve sonrası için her yıl muayene edilmelilerdir (kamyon, taksi, otobüs vb.)
İki- üç tekerlekli araçlar (L tipi motosikletler ve motorlu bisikletler): İlk üç yaş ve sonrası için her iki yılda bir muayene edilmelilerdir.
Römorklar- yarı römorklar: İlk bir yaş ve sonrası için her yıl muayene edilmelilerdir.
Sıfır kilometre araçların muayene tarihleri, aracın satın alınmasından 3 yıl sonra başlar. 3 yılın ardından devlet tarafından zorunlu tutulan araç muayene işlemleri yapılmalıdır.

Kaynak: Haber Merkezi