Erzincan ‘da ‘Zirve Buluşmaları’ Alişan Kapaklıkaya ile başlıyor Erzincan ‘da ‘Zirve Buluşmaları’ Alişan Kapaklıkaya ile başlıyor

Erzincan’ın en büyük mezarlığı olan Terzibaba mezarlığı içerisinde bulunan Terzibaba hazretleri  türbesi içerisinde değişlik yapıldı. Erzincan’ın manevi mimarlarından olan Hayyat Vehbi, halk arasında Terzi Baba hazretleri olarak adlandırılan zatın türbesinde değişiklik yapıldı. Erzincan halkının yakından bildiği Terzibaba hazretlerinin sandukası üzerindeki örtü ve sarığı değiştirildi. Aynı zamanda türbe içinde bulunan terzibaba hazretlerinin kabir komşusu olan abisi Hafız Abdulkerim Efendi’nin de sanduka örtüsü ve sarığı değiştirildi. Değiştirilen örtü üzerinde ayetel kürsi yazıldı. Eski yeşil sarığı yerine beyaz sarık kullanıldı.  Erzincan Belesiyesi Mezarlıklar Müdürlüğü tarafından mezarlık içerisinde bulunan türbelerin bakım ve onarımı titizlikle yürütülmektedir.

Erzincan Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü Şefi Güray Telli: “Terzibaba hz. Şehrimzin manevi yükünü yüklemiş pirlerimizden büyüklerimizden büyük bir zat. Şehir içinden,  şehir dışından hatta yurt dışından birçok insanımızın ziyaretine nasip olmuş bir türbe önündeyiz şuanda terzibaba hz. Türbesinde. Bizde Erzincan belediyesi mezarlıklar müdürlüğü olarak türbemizin gerekli bakım onarım çalışmalarını büyük bir muhabbetle yaparak devam ediyoruz. Bugünlerde de türbe içerisinde ki sanduka üzerindeki örtü ve sarığı değiştirdik. Türbemizin yeni haliyle türbemize ziyaretçilerimizi bekliyoruz.”

Kaynak: HABER MERKEZİ