İtikaf nedir? İtikafa ne zaman girilir?

Ramazan biletini almış haberin var mı? Ramazanın son on gününe girmiş bulunuyoruz. İtikâf mı? O da nedir? Desene Akif olmaktır.

Ortak akıl nedir? Ehlisünnet yolu nedir? Ortak akıl nedir? Ehlisünnet yolu nedir?

HABERİN VAR MI?

Ramazan biletini almış haberin var mı? Ramazanın son on gününe girmiş bulunuyoruz. İtikâf mı? O da nedir? Desene Akif olmaktır. Kendimizi kabre koymaktır. Tek gerçeği görmektir. Yalan dünyayı terk etmektir. Kendimizi bulmaktır. İbadete çekilmektir. Kendini devletine ve milletine adamaktır. Mescitte veya evinin bir köşesinde hak divana durmaktır. Ümmetin ve devletin beratını almaktır. İnsanlığa dua etmektir.

İtikâf, Ramazanın son 10 gününü bir ülkede veya bir beldede veya bir köyde yapılması adettendir. Toplum adına temsilciler seçilir. Mevlanalar, Yunuslar aranır. Devletimiz, milletimiz ve geleceğimiz dua ederiz. Çünkü için vakit dua vaktidir. Manevi hayatımıza tohum saçma günlerine giriyoruz. Mazlumlara ve mağdurlara dua anıdır.

Dualarımızın daha yoğun kabul olman zamanına giriyoruz. Bu kadim geleneğimiz camide olabileceği gibi evimizde de olabilir. Evlerde genellikle kadınlar itikâfaniyet ederler. Kadiri mutlaksın divanında dururlar. Manevi mecliste ümmetin geleceğini onarlar. 

Bin aydan hayırlı olan kadir gecesini yakalayabiliriz. Bu fırsatı güzel değerlendirebiliriz. Ramazan adı üzerinde günahları yakma ayıdır. Temizlik ayıdır. Tövbe ayıdır. İtikâf fiili dua sonrası hasat vaktidir. İtikâf, tüm afet ve virüslerden temizlik fırsatıdır. Duanın kabul anıdır. Merhamet ayının berat vaktidir. Yarla yarın sohbet vaktidir. Kim bilir tevhidin kudret vaktidir. İtikâfınız beratınız olsun. Saygılarımla Prof. Dr. Hadi Sağlam