Baharat olarak mutfaklarda çeşitli şekillerde yer alan karanfil, karanfil ağacının çiçek tomurcuklarının kurutulmasıyla elde edilir. Genellikle ağız kokuları için tüketilen karanfil kökünü çayınızın içine atarsanız ne olacağını biliyor musunuz? Uzmanlar çayınızın içine karanfil atmanın faydalarına dikkat çekiyor. İşte daha önce hiç duymadığınız karanfilli çayın faydaları:

1-Antioksidan Özellikler: Karanfil çayı, içerdiği antioksidanlar sayesinde vücuttaki serbest radikallerle savaşabilir. Bu da hücre hasarını azaltabilir ve genel sağlığı destekleyebilir.

2-İltihap Azaltıcı Etkiler: Karanfil, iltihaplanmayı azaltıcı özelliklere sahiptir. Bu özellik, özellikle eklem ağrıları, kas ağrıları ve diğer iltihaplı durumlarla ilişkilendirilebilir.

 3-Ağrı Kesici: Karanfil, içerdiği bazı bileşenler nedeniyle ağrı kesici özelliklere sahip olabilir. Bu nedenle, baş ağrısı, diş ağrısı ve benzeri durumlarda kullanılabilir.

4-Solunum Sistemi Sağlığı: Karanfil, öksürük ve soğuk algınlığı gibi solunum sistemi problemlerine karşı yardımcı olabilir. Anti-enflamatuar özellikleri sayesinde solunum yollarındaki iltihabı azaltabilir.

5-Mide Sağlığı: Çayın içine karanfil atmak m​ide sağlığını destekleyici etkileri olabilir. Mide ağrılarına, hazımsızlığa ve gaz problemlerine karşı kullanılabilir.

Karaburun açıklarında deprem meydana geldi Karaburun açıklarında deprem meydana geldi

Çok yorgun olduğunuz, sabah gözlerinizi açamadığınız zaman bir fincan çaya 10-15 tane karanfil atıp içerseniz kısa sürede ayılmanıza sebep olur.

Kahveden daha etkilidir. Ancak bunun alışkanlık haline getirilmemesi gerekir.